Przejdź do treści
Źródło artykułu

Nowe lądowiska dla śmigłowców LPR w Działdowie i Wołominie

Firma Qumak S.A., na zamówienie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Działdowie oraz Szpitala Powiatowego w Wołominie, przygotuje nowoczesne, całodobowe lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, dzięki którym pacjenci zyskają szybszy dostęp do pomocy medycznej.  Łączna wartość obu kontraktów to ponad 1,6 mln zł netto.

Nowoczesne lądowiska umożliwią zespołowi Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego całodobowe działanie, zarówno w sytuacjach zagrożenia życia, jak również w ramach procedur związanych z tzw. transportem międzyszpitalnym. W ramach realizacji projektu dla szpitala w Wołominie, Qumak  wykonana m.in instalację oświetlenia nawigacyjnego z wykorzystaniem świetlnego wskaźnika kąta schodzenia (HAPI), świateł identyfikacyjnych strefy TLOF i FATO, świateł podejścia do lądowania oraz oświetlenia projektorowego. Firma będzie odpowiedzialna również za przebudowę układu drogowego, w tym m.in. za wykonanie drogi dojazdowej do heliportu. W celu precyzyjnego naprowadzania helikopterów do szpitala, na jego dachu zostanie zamontowana latarnia identyfikacyjna. Dodatkowo lądowisko zostanie wyposażone w podświetlane wskaźniki kierunku wiatru zamontowane zarówno na ziemi jak i na dachu szpitala. Inwestycja zostanie uruchomiona w II kwartale 2017 r.

Działdowskie lądowisko zostanie oddane do użytku w maju br. Obiekt składać się będzie ze strefy końcowego podejścia i startu, strefy przyziemienia i wzlotu oraz, zapewniającej do niej dojazd, drogi technicznej. Zostanie wyposażony w nowoczesny system oświetlenia nawigacyjnego, podświetlanie wskaźniki kierunku wiatru oraz latarnię identyfikacyjną. W ramach projektu firma Qumak dostosuje także obiekt do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Inwestycje w Działdowie i Wołominie to kolejne, realizowane przez nas lądowiska dla śmigłowców ratunkowych, wyposażone w nowoczesne systemy oświetlenia nawigacyjnego i wspomagania lądowania w trudnych warunkach atmosferycznych – mówi Wojciech Strusiński, Wiceprezes ds. Sprzedaży w Qumak S.A. – Cieszymy się, że uczestnicząc w procesie rozbudowy sieci całodobowych lądowisk dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przyczyniamy się nie tylko do poprawy bezpieczeństwa lotów, ale także do zwiększenia dostępu do szybkiej pomocy medycznej – dodaje Strusiński.

Podpisane umowy to kolejne  tego typu kontrakty pozyskane w ostatnim czasie przez spółkę. Do tej pory Qumak zrealizował takie heliporty w Warszawie (na budynku szpitala pediatrycznego WUM), w Olkuszu, Szamotułach, Białej Podlaskiej, Kraśniku i w Wadowicach. Spółka ma też bogate doświadczenie w realizacji kontraktów lotniskowych. Obecnie Qumak zajmuje się: budową infrastruktury technicznej nowych dróg kołowania na lotnisku Politechniki Rzeszowskiej, wdrażaniem systemów osłony meteorologicznej AWOS na siedmiu lotniskach wojskowych oraz wykonaniem oświetlenia nawigacyjnego dla lotniska Warszawa-Babice.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony