Nagrody Lotniska Chopina za wyniki w 2009 roku

Nagrodzeni 2010

W trakcie uroczystej gali, Lotnisko Chopina już po raz czwarty nagrodziło linie lotnicze i touroperatorów za wyniki w 2009 roku. Nagrody przyznano uwzględniając poszczególne segmenty rynku w czterech kategoriach. Warszawski port lotniczy najmocniej z polskich lotnisk dotknął kryzys. Obsłużono tu 8 mln 282 tys. pasażerów, co stanowiło spadek o ponad 1 milion 154 tysięcy pasażerów czyli o 12,24% w porównaniu do roku 2008.
W kategorii I – za wzrost ruchu pasażerskiego w Porcie Lotniczym im. F. Chopina w Warszawie nagrodzono:

•SWISS INTERNATIONAL AIR LINES za największy wzrost ruchu pasażerskiego w segmencie przewozów tradycyjnych;
•WIZZ AIR za największy wzrost ruchu pasażerskiego w segmencie przewozów nisko-kosztowych;
•TRAVEL SERVICE za największy wzrost ruchu pasażerskiego w segmencie przewozów czarterowych;
•Touroperatora ITAKA za wykreowanie największego ruchu pasażerskiego. w segmencie przewozów czarterowych na Lotnisku Chopina w Warszawie.

W kategorii II – za nowe połączenia rozkładowe w siatce połączeń Lotniska Chopina w Warszawie nagrodzono przewoźnika JET AIR.

Kategoria III – Przewozy cargo w Porcie Lotniczym im. F. Chopina w Warszawie, nagrodzono UNITED PARCEL SERVICE.

Po raz pierwszy przyznano nagrodę w nowej kategorii – nagrodę pasażerów dla linii lotniczej zapewniającej najwyższy poziom satysfakcji ze świadczonych usług otrzymały Polskie Linie Lotnicze „LOT”

Doroczna Gala Lotniska Chopina była również okazją do zaprezentowania statystyk, podsumowania 2009 roku i przedstawienia planów na kolejne lata.
Warszawski port lotniczy najmocniej dotknął kryzys.
Obsłużono tu 8 mln 282 tys. pasażerów, co stanowiło spadek o ponad 1 milion 154 tysięcy pasażerów, czyli o ponad 12 % w porównaniu do roku 2008. Lotnisko Chopina obsłużyło blisko 136 tys. operacji lotniczych (w tym niemal 116 tys. operacji pasażerskich).
Pasażerowie rejsów rozkładowych stanowili ponad 84, 4 % procent, wszystkich podróżnych. Z usług tanich przewoźników skorzystało 18, 5 % pasażerów, a 90% wszystkich pasażerów podróżowało na trasach międzynarodowych.

Tradycyjnie przewoźnikiem, który przewiózł największą ilość pasażerów w ruchu rozkładowym były Polskie Linie Lotnicze LOT. Na kolejnych miejscach znalazły się linie Wizz Air, Lufthansa i Norwegian. Najchętniej wybieranymi kierunkami były Londyn, Paryż i Frankfurt.

Na kierunkach czarterowych największym zainteresowaniem pasażerów cieszyły się połączenia z Egiptem, Turcją i Grecją.. Najwięksi touroperatorzy, których usług korzystali pasażerowie lotniska to kolejno Itaka, Triada i Exim Tours.
W 2009 roku, w rozkładzie lotów warszawskiego Lotniska pojawiło się 8 nowych połączeń do Belgradu (LOT), Drezna i Łodzi (Jet Air), Dubrownika (Norwegian), Forli (Wizz Air), Gatwick (Aer Lingus), Mediolan Linate (CAI), Poprad (Danube Wings).
Z Lotniska Chopina rozpoczęło operacje trzech nowych przewoźników: Air Balic (do Rygi), Danube Wings (do Popradu) i TAP Portugal (do Lizbony).

Źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
comments powered by Disqus