Przejdź do treści
Źródło artykułu

Na ratunek paralotniarzom

Służba Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR pozostaje w ciągłej gotowości, ale aby utrzymać najwyższe standardy, trzeba realnie i stale wspołpracować ze wszystkimi służbami i instytucjami profesjonalnie zajmującymi się prowadzeniem działań ratunkowych i ratowniczych.

Dlatego 16 października br. w Wielkopolsce, w rejonie Konina, miało miejsce aplikacyjne zdarzenie lotnicze z udzialem dwóch paralotniarzy.

Scenariusz zakładał, że o godzinie 11:00 z lotniska w Kazimierzu Biskupim wystartował tandem w paralotni. Start odbył się bez zakłóceń. Paralotniarz udał się w kierunku południowym w stronę gminy Rzgów w powiecie Konińskim. Lot przebiegł poprawnie, bez zakłóceń. Warunki meteorologiczne korzystne. Około godziny 12:30 w okolicy miejscowości Grabienice nad obszarem leśnym doszło do nagłych podmuchów wiatru. W wyniku załamania warunków meteorologicznych doszło do uszkodzenia czaszy skrzydła paralotni, wskutek czego paralotniarz wraz z pasażerem rozbili się w terenie leśnym opodal miejscowości Grabienice. 

Paralotniarz podczas opadania za pośrednictwem nadajnika radiowego PLB nadał sygnał „Mayday”. Sygnał alarmowy przez system Cospas - Sarsat już po 4️ minutach od jego nadania został odebrany przez Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC).

Do działań zadysponowany został Lotniczy Zespół Poszukiwawczo – Ratowniczy nr 4 z Łęczycy oraz Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza Wodnej Służby Ratowniczej, miejscowe jednostki straży pożarnej oraz zespół ratownictwa medycznego.

Służby ratunkowe po prowadzonych intensywnych poszukiwaniach odnalazły dwie osoby poszkodowane. Kobieta była w ciężkim stanie zagrażającym życiu z licznymi obrażeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Natomiast mężczyzna był w stanie lekko ciężkim z wewnętrznymi obrażeniami ciała.

Zespoły ratunkowe zabezpieczyły pacjentów i przetransportowały na miejsce lądowania śmigłowca ratowniczego Mi-8 służby ASAR. Następnie na pokładzie statku powietrznego zostali przetransportowani do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu, gdzie zostały wprowadzone intensywne procedury ratownicze.

Charakteryzację pozorantów przygotowali studenci Wydziału Kosmetologii Akademii Kaliskiej. 

Działania koordynowane były przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC) działający w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz przez Grupę Poszukiwawczo – Ratowniczą Nocny Tropiciel – RENEGADE/SAREX.

Więcej zdjęć z działań służby ASAR oraz GPR Nocny Tropiciel w Zachodniej Wielkopolsce można zobaczyć na stronie www.gpr.org.pl

Działania służby ASAR oraz GPR Nocny Tropiciel w Zachodniej Wielkopolsce (fot. Nocny Tropiciel - Renegade/Sarex)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony