Na lotniczej mapie Europy Polska coraz mocniejsza

Samolot na niebie o zachodzie słońca (fot. Kamil Czajka)

Polacy latają coraz więcej, a nasze lotniska biją kolejne rekordy. Co ważne szybko przybywa też pasażerów tranzytowych. Jak twierdzą specjaliści, polski lot do komunikacujnych standardów Zachodniej Europy jeszcze przyspieszy, gdy powstanie Centralny Port Komunikacyjny.

Polskie lotniska obsłużą w tym roku ponad 42 mln pasażerów, a według prognoz, ta liczba podwoi się do 2030 roku. Rośnie również ruch lotniczy w polskiej przestrzeni powietrznej.

Jak mówi dr Marian Szołucha Akademia Finansów i Biznesu „Vistula”, ta tendencja na pewno utrzyma się jeszcze długo. Potwierdza to Sebastian Gościniarek, ekspert rynku lotniczego, partner w firmie BBSG.

Polska goni Europę, ale mamy sporo do nadrobienia

Cały czas gonimy Zachodnią Europę pod względem podróży, ten wskaźnik liczby lotów na jedną osobę będzie rósł. W Polsce wynosi on obecnie 1 i w tym roku przekroczy tę liczbę, gdy takie kraje jak Holandia czy Wielka Brytania mają ten wskaźnik na poziomie 3 − wymienia Gościniarek.

Tę prognozę potwierdza w rozmowie z radiową Jedynką Mariusz Szpikowski, prezes Polskich Portów Lotniczych i dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.

Jak mówi, wzrost ruchu pasażerskiego następuje konsekwentnie na przestrzeni ostatnich kilku lat, w tym roku ten wzrost powinien wynieść ok. 9 procent.

Dodaje, że o ile w 2017 r. polskie lotniska obsłużyły ok. 39,3 mln pasażerów, to w tym roku szacuje się, że będzie to 42,7 mln osób.

Więcej o perspektywach dla polskich lotnisk i ruchu pasażerskiego czytaj i słuchaj na stronie www.polskieradio.pl

Źródło: Polskie Radio
comments powered by Disqus