Modlin: Egis zmienia strategię i chce być udziałowcem lotniska

Port Lotniczy Warszawa-Modlin (fot. A. Wajda)

Egis chce dołączyć do udziałowców Portu Lotniczego Warszawa-Modlin – informuje Puls Biznesu. Wcześniej próby wsparcia przez spółkę z Francji lotniska na Mazowszu zablokowało Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze".

Do wybuchu pandemii liczba odprawianych w Modlinie podróżnych systematycznie rosła. W lutym 2019 roku wykonano tutaj 1884 operacji oraz obsłużono ponad 228 tys. pasażerów. W lutym 2020 roku zrealizowano już tylko 343 operacje i obsłużono niespełna 11 tys. pasażerów. Liczba oferowanych kierunków spadła z 45 do 9. Według ostrożnych prognoz, liczba rejsów na polskich lotniskach powrócić może do poziomu sprzed pandemii najwcześniej za trzy lata. Tego okresu port w Modlinie nie przetrwa bez pomocy.

Deklarujący wcześniej wsparcie Egis zmienił strategię działania i chce być teraz kolejnym udziałowcem portu, tak jak marszałek województwa, Agencja Mienia Wojskowego czy wspomniane wyżej PPL. Jak tego dokona? Pojawił się nowy pomysł burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego. – Zaproponowałem, aby udziałowcy podnieśli kapitał o 20 mln zł – ujawnił Jacek Kowalski.

Chcielibyśmy za kilka lat zwrócić udziałowcom pieniądze z oprocentowaniem rynkowym w wysokości 2-4 proc. Podniesienie kapitału wymaga zmian w KRS, a to długo trwa. Przygotowujemy kierunkową uchwałę i będziemy starać się namówić wspólników, żeby nie czekając na restrykcje, przygotować uchwały wykonawcze z wpisanymi kwotami oraz terminami – wyjaśnił Marcin Danił, wiceprezes lotniska w Modlinie.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl

Źródło: rynek-lotniczy.pl
comments powered by Disqus