Przejdź do treści
Model F3K (fot. Izabela Krawczyk)
Źródło artykułu

Mistrzostwa Polski Modeli Szybowców RC w konkurencji F3K 2023

Aeromodelklub Artbem Bemowskiego Centrum Kultury zaprasza modelarzy do udziału w Mistrzostwach Polski Modeli Szybowców RC Wyrzucanych z Ręki w konkurencji F3K. Mistrzostwa odbędą się w dniach 17-18.06.2023 r. na Lotnisku Modelarskim w Zalesiu k/Koczarg.

Mistrzostwa Polski rozegrane zostaną zgodnie z przepisami Kodeksu Sportowego FAI oraz Regulaminem ogólnym zawodów modeli latających i kosmicznych (Edycja 2023). Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie licencji sportowej FAI, dokonanie zgłoszenia (rejestracja „ON-LINE” – TUTAJ) oraz wniesienie opłaty startowej w terminie do 12.06.2023 r. do godz. 23:59.

Opłaty startowe wynoszą: Seniorzy – 70 zł, Juniorzy – 35 zł.

Dla zwycięzców organizatorzy przygotowali medale i dyplomy AP.

Konkurencja modeli szybowców R/C wyrzucanych z ręki – F3K jest stosunkowo „młodą” dyscypliną modelarstwa, która zdobywa coraz większą popularność – także wśród ludzi „po pięćdziesiątce”. Status klasy mistrzowskiej nadano jej w roku 2007, a już 4 lata później odbyły się pierwsze mistrzostwa świata. Rosnącą popularność modeli F3K zawdzięczamy mniejszym wymiarom, niż ma to miejsce w innych klasach modeli zdalnie sterowanych. W tym przypadku maksymalna rozpiętość skrzydeł modelu wynosi 1,5m. Dopuszczalna masa startowa (z pełnym wyposażeniem), to tylko 600 gramów.

Modele szybowców zdalnie sterowanych, wyrzucanych z ręki – klasy F3K (fot. Izabela Krawczyk)

(fot. Izabela Krawczyk)

Nie ma potrzeby stosowania jakichkolwiek urządzeń do wyniesienia modelu na określoną wysokość (linki holowniczej ciągniętej przez pomocnika, czy też elektrycznej wyciągarki). Model F3K trzymany jest przez pilota za koniec skrzydła i z rozbiegu, ruchem obrotowym, jest wyrzucany dynamicznie w górę. Technika trochę podobna do rzutu dyskiem. Wprawny pilot uzyskuje imponujące wysokości w granicach 50-70m! Najlepsi na świecie rzucają nawet ponad 90m!

Fanów małego i dużego lotnictwa oraz publiczność zapraszamy na najważniejszą w sezonie imprezę modeli szybowców R/C wyrzucanych z ręki. Widzowie będą mieli okazję podziwiać loty czołowych zawodników polskich.

Zapraszamy!

Więcej informacji w Biuletynie organizacyjno-sportowym oraz na stronie www.bemowskie.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony