Mikroloty, makro wrażenia. Jubileuszowe zawody w Łomży

Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego KONTAKTY (fot. Tygodnik Kontakty)

Zmagania pilotów rozpoczęły się już w piątek, 13 września, z... naturą w czasie lotu do Łomży. Mistrzowie Europy Marcin Majsterek i Dominika Jurkiewicz (wiatrakowcowa kadra narodowa), którzy lecieli z Warszawy, musieli z powodu ulewnego deszczu lądować na przygodnej łące 10 km przed Łomżą.

Przeczekali nawałnicę i dolecieli. Szybownika i instruktora samolotowego Bartłomieja Pruchniewicza spod Siedlec, 28 km przed Łomżą powitał silny i porywisty wiatr z deszczem. Zawrócił i postanowił schronić się na lotnisku Ostrów Mazowiecka Grądy. Niestety, nad lotniskiem zlokalizowanym w środku lasu przechodziła właśnie ściana deszczu. Lądowanie mogło być zbyt ryzykowne dla ultralekkiego samolotu Mobi Dick i Bartek postanowił wrócić do domu. Nie doleciał. Wylądował 5 km przed własnym lądowiskiem z powodu… braku paliwa.

Rudolf Zieliński z Bogumina w Czechach odłożył przylot (516 km) na sobotę i tego dnia bez międzylądowania, po 2 godzinach 12 minutach lotu zameldował się na łomżyńskim lądowisku nad Narwią. Inni, jak ekipa z Grójca Sławomir Czupryński i Marek Baczyński oraz Artur Siwiński i Michał Kozłowski (samoloty ultralekkie) oraz Grzegorz Jabłoński (motolotnia), Alek Dernbach z nawigatorką Klaudią Laskowską z Chrcynna (wiatrakowiec) i inni trafiali w „okienko” i dolatywali do nas bez przygód.

Mieszkańcy Łomży i okolicznych miejscowości jak co roku ściągali na XX Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego Kontakty 2019 nad Narew całymi rodzinami. Z zapartym tchem obserwowali walkę lotniczych mistrzów, barwnie i ze znawstwem relacjonowaną przez pilota paralotni, samolotu i wiatrakowca Maćka Olszewskiego z Ełku, który w tym roku ponownie wcielił się w rolę komentatora kosztem własnych sportowych ambicji.

Gdy tu jechałem, trochę wątpiłem, czy zawody dojdą do skutku. Ale Łomża to jest Łomża. Tu się zawsze lata! – żartował Konrad Ziębakowski z Radomia, znakomity pilot i instruktor motolotniowy, przyjaciel łomżyńskich zawodów, obserwując w sobotę popisy kolegów w konkurencji na celność lądowania najpierw motolotni, samolotów i wiatrakowców, a pod koniec dnia motoparalotni z napędem silnikowym. Zadanie pilotów polegało na wzbiciu się na 300 m i po wykonaniu pełnego kręgu, wylądowaniu w wyznaczonym przez sędziów punkcie (decku). Klasą błysnęli tu Zbyszek Pieciak (w klasie motolotni/ulm) oraz Irek Krajewski (w klasie wiatrakowców) i załoga aktualnych mistrzów świata Adam Pupek i Piotr Kozikowski (w klasie paralotnie z napędem) z Łomży zdobywając pierwsze miejsce.


(fot. Jarosław Walijewski)

Zmieniające się w mgnieniu oka warunki w powietrzu sprawiły, że przy podchodzeniu do lądowania w bardzo trudnej sytuacji znalazł się ubiegłoroczny zwycięzca Mikrolotowych Mistrzostw Stanisław Pietruskievicius z Wilna (Litwa). Poradził sobie i choć twardo wylądował bez kolizji, gdyż jest znakomitym, doświadczonym pilotem. Potem, jak zawsze uśmiechnięty, stwierdził: – W takiej sytuacji nigdy dotąd nie byłem!

Niedzielny poranek przywitał nas słońcem i porywami wiatru. Ze względów bezpieczeństwa organizatorzy zrezygnowali z rozegrania Mistrzostw Polski w Przelocie przez Bramkę. Kierownik sportowy Zbigniew Kędziora zamienił je na niezwykle widowiskową konkurencję „bramkę zrywną”. Polega na przelocie na wysokości 2 m nad dwiema taśmami, rozciągniętymi na szerokość 4 m. Piloci mieli za zadanie zerwać taśmę górną, nie naruszając drugiej, która była 50 cm niżej. I tu bezkonkurencyjny spośród motolotni oraz samolotów ultralekkich był Zbigniew Pieciak, a spośród wiatrakowców załogi Marcin Majsterek i Dominika Jurkiewicz oraz Piotr Gajewski i Maciej Marszałek.

Bardzo mnie cieszy, że tak wielu pilotów z Polski chce do nas przylatywać. Mistrz świata i Europy Alek Dernbach był z nami już dwudziesty raz, byli piloci z Litwy i z Czech. Przyjechała po raz pierwszy sześcioosobowa grupa z Białorusi zobaczyć, jak to wygląda, by za rok wystąpić w zawodach. Była motoparalotniowa kadra narodowa, która zdobyła niedawno złoty medal mistrzostw świata w slalomie. To niezwykle ujmujące, że z roku na rok nad naszym niebem lata coraz więcej skrzydeł – mówi dyrektor Biura Mistrzostw Dominika Tocka.

Wielokrotny motolotniowy, samolotowy, wiatrakowcowy mistrz Polski, Europy i Świata pilot i instruktor we wszystkich tych klasach Alek Dernbach z Chrcynna, niekwestionowany autorytet w lotniczym środowisku, jest w historii łomżyńskich Mistrzostw pilotem szczególnym: jako jedyny startował we wszystkich dwudziestu edycjach!

Tak szczególnymi dla Mistrzostw ludźmi są także współtwórca sportowej odsłony Mistrzostw, w każdych dyrektor sportowy, pilot i instruktor Zbyszek Kędziora z Białegostoku oraz emanacja ducha wspólnoty i koleżeństwa pod polskim niebem, skoczek spadochronowy, pilot, instruktor Leszek Mańkowski z Krakowa. „Kontakty” i piloci uhonorowali ich symbolicznymi śmigłami.


To dzięki nim co roku odbywają się Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego KONTAKTY. Pierwszy rząd od prawej: Adam Pupek, Irek Krajewski, Maciej Olszewski, Zbyszek Kędziora, Artur Mazurek. Drugi rząd od prawej: Dariusz Molczyk, Jerzy Konowałek, Szczepan Grodzki, Marian Knopkiewicz, Elżbieta Bączek, Stanisław Kojro, Zbyszek Pieciak, Adam Krajewski, Leszek Mańkowski.

Aeroklub Polski docenił wieloletnią popularyzację lotnictwa sportowego w Polsce i uhonorował Dominikę Tocką brązową odznaką „Za zasługi dla Aeroklubu Polskiego”, a Władysława Tockiego złotą odznaką i tytułem „Zasłużonego działacza lotnictwa sportowego”. Natomiast Rada Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego nadała zespołowi redakcyjnemu i skupionym wokół „Kontaktów” przyjaciołom Medal Rady Seniorów Lotnictwa. Nie zapomnieli o nich, co niezwykle ujmujące, piloci z Łomży, w pamiątkowym grawertonie.


Dominika i Władek dumni z odznaczeń

Przez 20 edycji Mistrzostw przewinęło się pod łomżyńskim niebem dziesiątki pilotów. Byli z nami, odeszli: Jurek Baran z Warszawy (zginął śmiercią lotnika), Tadeusz Cichoń z Warszawy (zginął śmiercią lotnia), Waldek Iwaniuk z Kętrzyna, Olek Korycki z Suwałk, Krzysztof Kruczyk z Ostrołęki (zginął śmiercią lotnika), Natalia Kruczyk z Ostrołęki, Piotr Krupa z Rzeszowa (zginął śmiercią lotnika), Zbyszek Krzywiki z Białegostoku, Grześ Krzyżanowski z Radomia (zginął śmiercią lotnika), Karol Kubit z Bydgoszczy (zginął śmiercią lotnika), Włodek Lichomski Piotrkowski Łomży, Marek Piotrowski z Łomży, Marian Pusz z Łomży, Lech Szubiński z Łomży, Roman Szymański z Białegostoku, Zbigniew Wiktorski z Ostrołęki.
Pomyślmy o nich sekundę...

Wyniki XX Mikrolotowych Mistrzostw Podlaskiego KONTAKTY 2019

Mikrolotowi Mistrzowie Podlaskiego:
I miejsce – Zbigniew Pieciak z Łomży
II miejsce – Piotr Gajewski i Maciej Marszałek z Warszawy
III miejsce – Marcin Majsterek i Dominika Jurkiewicz z Warszawy

Motoparalotniowi Mistrzowie Podlaskiego:
I miejsce – Adam Pupek i Piotr Kozikowski z Łomży
II miejsce – Łukasz Radzewicz z Czarnej Białostockiej
III miejsce – Artur Mazurek z Łomży

Relację przygotowała: Katarzyna Dominiczak
Zdjęcia: Andrzej Stanisawski, FotoGabs, Adam Pupek

Źródło: Tygodnik "Kontakty"
comments powered by Disqus