Przejdź do treści
MiG-17 PF w Ostrowcu Świętokrzyskim (fot. pomagam.pl)
Źródło artykułu

MIG-17PF z Ostrowca Świętokrzyskiego wyląduje na prywatnej działce

Jak poinformował portal Lokalnatelewizja.pl, MIG-17PF, który stał na osiedlu Pułanki w Ostrowcu Świętokrzyskim, wyląduje na prywatnej działce. Na taką decyzję czekało wielu mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Samolot z osiedla Pułanki zostanie w mieście.

Prezes Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej Marek Zaręba poinformował, że została podjęta ostateczna decyzja co do dalszych losów MiG-a. Samolot zostanie sprzedany osobie prywatnej z Ostrowca, choć jak zaznacza prezes nie była to najdroższa oferta. 

Poszliśmy na kompromis, bo do nas też dochodziły sygnały żeby samolot został w Ostrowcu. Dlatego taka decyzja. Myślę, że w tym tygodniu zostanie podpisana umowa z nowym nabywcą. Samolot ma stanąć na prywatnej działce – powiedział Marek Zaręba, prezes OSM w Ostrowcu Świętokrzyskim. 

Zapytany jakie plany ma spółdzielnia wobec działki na której stał samolot, prezes OSM powiedział że na pewno nie zostanie ona sprzedana. 

Działka jest przypisana do nieruchomości w skład której wchodzi. Poza tym mieszkańcy sąsiednich bloków mają współudziały w tej działce.

Trochę historii

Przez ponad trzy dekady samolot na cokole u zbiegu ulic Iłżeckiej i alei Jana Pawła II był charakterystycznym punktem osiedla Pułanki. W czerwcu zarząd OSM podjął decyzję o zdjęciu samolotu z cokołu i wystawieniu go na sprzedaż. Na pierwszy przetarg wpłynęło osiem ofert, w tym dwie z zagranicy. Przetarg został jednak unieważniony. Na kolejny przetarg odpowiedziały trzy podmioty, w tym prywatny kolekcjoner z Ostrowca Świętokrzyskiego. Zadeklarował on, że MiG zostanie przeniesiony na prywatną działkę, odnowiony i wyeksponowany, by można było go oglądać.

Samolot MiG to dar Ludowego Wojska Polskiego dla społeczności miasta z okazji 40-lecia PRL. Jeszcze w latach 90-tych ubiegłego wieku samolot był oświetlony, u stóp cokołu wmurowana była pamiątkowa tablica. Samolot z osiedla Pułanki to również zabytek techniki Jeden z trzech zachowanych tego typu samolotów w kraju.

Więcej informacji w materiale filmowym na stronie www.lokalnatelewizja.pl


Przeczytaj również:
Czy MiG-17PF odleci z Ostrowca Świętokrzyskiego do Dęblina?
MIG-17PF, który stał na osiedlu Pułanki w Ostrowcu Świętokrzyskim, wystawiony na sprzedaż

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony