Przejdź do treści
Źródło artykułu

Memoriał Jana Samka 2024 w Krośnie

Sekcja Modelarska Aeroklubu Podkarpackiego – Szkoła Lotnicza oraz Stowarzyszenie Lotnicze ORZEŁ zapraszają modelarzy do udziału w zawodach Memoriał Jana Samka – Małych i Dużych Form, które odbędą się 14.04.2024 r. na lotnisku Krosno.

Klasyfikacja w dwóch kategoriach (obie open, bez podziału wiekowego):
– Kategoria Małych Form: F1G, H, K, J, S, Q/M, N w jednej, wspólnej klasyfikacji.
– Kategoria OPEN – wszystkie modele swobodnie latające F1 we wspólnej klasyfikacji.

Zawodnicy latający w małych formach Memoriale J. Samka przy dostosowaniu czasu lotu do tego ogłoszonego dla dużych form mogą być klasyfikowani w obu kategoriach jednym lotem. Zasady klasyfikacji zostaną omówione podczas rozpoczęcia zawodów.

Uczestnicy nie są zobowiązani do posiadania aktualnych licencji sportowych FAI. Wpisowe w wysokości 10 zł.

Zawody odbędą się na Lotnisku w Krośnie (lub w zależności od wiatru w Łężanach). Pierwsza kolejka lotów jest planowana o godzinie 7:00. Organizatorzy proszą o przybycie około 6:30, aby zdążyć się zapisać i dojechać na start!

Ilość kolejek lotów uzależniona od warunków pogodowych. Organizatorzy przewidują od 3 do 7 kolejek lotów. Ewentualne dogrywki ok. 30 minut po ostatniej kolejce lub wieczorem.

Zapraszamy do Krosna.

Więcej informacji oraz rejestracja uczestnictwa w zawodach na stronie: freeflight-krosno.vxm.pl


Jan Samek urodził się w 20 lipca 1937 roku. Należał do Aeroklubu Podkarpackiego w Krośnie od 1954 i został pilotem szybowcowym. Przed 1959 r. uzyskał Odznakę Szybowcową z trzema mewkami. Sterując szybowcem Mucha 100-A w kwietniu 1959 r. odbył ośmiogodzinny lot na trasie Krosno-Kraków-Sanok o długości 300 km. Tym samym zdobył diament do Złotej Odznaki Szybowcowej. Był w gronie członków AP odnoszących sukcesy, w tym ustanawiających rekordy świata. W maju 1960 dokonał przelotu szybowcem na trójkącie o długości 245 km na trasie Krosno-Mielec-Nowy Sącz-Krosno, gromadząc liczbę punktów uprawniających do startu w zawodach o memoriał Ryszarda Bitnera. W aeroklubie był zarówno zawodnikiem jak również instruktorem. Karierę pilota lotniczego i szybowcowego przerwał wypadek podczas lotu treningowego. Był także skoczkiem spadochronowym. Zajął się modelarstwem kosmicznym i modelarstwem rakietowym jako zawodnik i szkoleniowiec-instruktor. Został powołany do kadry narodowej i reprezentował Polskę na zawodach mistrzostw świata. Jego wychowankowie odnosili sukcesy w szczególności w kategoriach modeli kosmicznych, do 1987 zdobywając dziewięć tytułów mistrzowskich, a łącznie jego podopieczni zdobyli 16 tytułów mistrzowskich i wicemistrzowskich. Zmarł nagle 13 kwietnia 1991. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Rymanowskiej w Sanoku. Od 1992 jest rozgrywany w Krośnie Memoriał Jana Samka w kategoriach Open oraz w kategorii Małych Form.
(Źródło: Wikipedia)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony