Marcin Szamborski – Śmigłowcem dookoła świata

Bell 407 (fot. stuart.mike/CC BY 2.0/Wikimedia Commons)

17 kwietnia Marcin Szamborski wyruszył w podróż dookoła świata. Pilot nie będzie jednak się przemieszczał samolotem, a śmigłowcem. Marcin Szamborski na wyprawę leci śmigłowcem Bell 407. – Samolotami dokonano tego setki razy, a tego typu lot śmigłowcem będzie dopiero siedemnastym w historii – mówił gość Magazynu Sportowego Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Szamborski, lot dookoła świata jest „dla śmigłowców większym wyzwaniem niż dla samolotów”. – Obawiam się wiatrów – wskazywał pilot. – Pogoda może być zdradliwa na północnym Atlantyku. Trudne odcinki znajdują się między Wyspami Owczymi a Islandią i Islandią a Grenlandią. Potem już będzie z górki – mówił w ubiegły czwartek gość PR24.

Marcin Szamborski zaznaczył, że w przypadku niezadowalających warunków atmosferycznych nie będzie podejmował zbędnego ryzyka. – Celem wyprawy nie jest pobicie żadnego rekordu – wyjaśniał.

Oprócz perturbacji pogodowych, polski pilot spodziewa się, że może mieć również innego rodzaju kłopoty podczas podróży. – Może być problem z biurokracją, z pozyskiwaniem paliwa i pozwoleń na terenie Rosji. Skomplikowana sytuacja, odnośnie zgód na przelot, jest również w Stanach Zjednoczonych – relacjonował pilot.

Marcin Szamborski w wyprawę dookoła świata wybierze się wraz z innym pilotem, Rosjaninem. Podróż ma potrwać około dwóch miesięcy.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Łoniewski. Więcej o wyprawie Marcina Szamborskiego śmigłowcem można posłuchać w całej rozmowie na stronie: www.polskieradio.pl

Źródło: Polskie Radio
comments powered by Disqus