Mapa katastrof lotniczych samolotów niosących pomoc Powstańcom Warszawskim
Jak poinformował Filip Idzikowski, twórca projektu "Niebo bez granic", trwają prace nad pierwszą wirtualną mapą miejsc katastrof bombowców alianckich w Powstanie Warszawskie. Projekt rozwijany jest na fundamencie wieloletniej pracy społecznej przy rewitalizacji Pomnika Lotników Alianckich na Górze Lotników w Michalinie/Wawrze.
– Chcemy aby "mapa" wraz z filmami, archiwami, animacjami i aplikacją mobilną gotowa była na 80-lecie Powstania Warszawskiego w przyszłym roku – mówi Filip Idzikowski.
– Szykujemy się na obchody już teraz wraz z naszym patronem honorowym Ambasadą Republiki Południowej Afryki oraz zaprzyjaźnionymi organizacjami społecznymi i zwykłymi patriotami, którzy zostaną za swoją bezinteresowną pomoc na tej stronie odpowiednio uhonorowani – dodaje.
Koncepcja i scenariusz "mapy" są już gotowe. Zbierane są już środki na opracowanie informatyczne silnika strony, multimedia, licencje i mnóstwo innych rzeczy, z których składa się taki projekt. Czyli kwotę min. 100 tyś zł. aby to wyglądało na poziomie europejskim a nie byle jakim.
– Opracować chcemy 8 miejsc + jedno daleko w górach z którym zbudować chcemy "most powietrzny" – informuje twórca projektu "Niebo bez granic".
– Bardzo dobrze się jednak składa bo mnóstwo patriotycznych fundacji dostało miliony grantów rządowych na takie szczytne cele więc czekamy na ich patriotyczne przeznaczenie – mówi Filip Idzikowski.
Prace nad pierwszą wirtualną mapą miejsc katastrof bombowców alianckich w Powstanie Warszawskie można wesprzeć na stronie www.zrzutka.pl
Projekt Filip Idzikowski przedstawił 18 września br. w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego po uroczystości przed pomnikiem lotników alianckich gdzie upamiętnione są wszystkie siły powietrzne biorące udział w misjach zrzutowych nad Warszawą od sierpnia do września 1944r.
Mapa dostępna będzie poprzez QR z miejsca katastrofy B-24 KG-939A na Górze Lotników, która jest sztandarowym przykładem sukcesu rewitalizacji miejsca pamięci Powstania Warszawskiego realizowanego ze zbiórki społecznej. Pozostałe miejsca, z wyjątkiem Parku Skaryszewskiego są mocno zapomniane więc zostaną przypomniane.
Wszystko "wyląduje" docelowo na www.liberator44.pl, która to "stronka" funkcjonuje teraz tylko jako domena robocza i baza danych.
– Myślimy o czymś autorskim, interaktywnym i oczywiście dwujęzycznym – opowiada Filip Idzikowski.
Fizycznie "mapa" zawieszona zostanie w przed pomnikiem na Górze Lotników już na początku października o czym na pewno poinformuje twórca projektu "Niebo bez granic" na profilu facebookowym Niebo bez granic.
– Myślę, że robi na Was wrażenie jakością zdjęć lotniczych z wieloma niesamowitymi szczegółami księżycowego krajobrazu Warszawy na tak dużym formacie – zapowiada Filip Idzikowski.
– Projekt finansowany jest na razie tylko przez Rodzinę pilota Boba Hamiltona, której bardzo dziękuję za klasę i wsparcie – dodaje.
W pozyskaniu i fachowej analizie zdjęć lotniczych odnalezionych w Narodowym Archiwum Collegge Park w USA dzięki Fundacji Kościuszkowskiej pomaga największy specjalista w Polsce Pan Zygmunt Walkiewicz.
Komentarze