Przejdź do treści
Źródło artykułu

Mapa katastrof lotniczych samolotów niosących pomoc Powstańcom Warszawskim

Jak poinformował Filip Idzikowski, twórca projektu "Niebo bez granic", trwają prace nad pierwszą wirtualną mapą miejsc katastrof bombowców alianckich w Powstanie Warszawskie. Projekt rozwijany jest na fundamencie wieloletniej pracy społecznej przy rewitalizacji Pomnika Lotników Alianckich na Górze Lotników w Michalinie/Wawrze. 

Chcemy aby "mapa" wraz z filmami, archiwami, animacjami i aplikacją mobilną gotowa była na 80-lecie Powstania Warszawskiego w przyszłym roku – mówi Filip Idzikowski.

Szykujemy się na obchody już teraz wraz z naszym patronem honorowym Ambasadą Republiki Południowej Afryki oraz zaprzyjaźnionymi organizacjami społecznymi i zwykłymi patriotami, którzy zostaną za swoją bezinteresowną pomoc na tej stronie odpowiednio uhonorowani – dodaje.

Koncepcja i scenariusz "mapy" są już gotowe. Zbierane są już środki na opracowanie informatyczne silnika strony, multimedia, licencje i mnóstwo innych rzeczy, z których składa się taki projekt. Czyli kwotę min. 100 tyś zł. aby to wyglądało na poziomie europejskim a nie byle jakim. 

Opracować chcemy 8 miejsc + jedno daleko w górach z którym zbudować chcemy "most powietrzny" – informuje twórca projektu "Niebo bez granic".

Bardzo dobrze się jednak składa bo mnóstwo patriotycznych fundacji dostało miliony grantów rządowych na takie szczytne cele więc czekamy na ich patriotyczne przeznaczenie – mówi Filip Idzikowski.

Prace nad pierwszą wirtualną mapą miejsc katastrof bombowców alianckich w Powstanie Warszawskie można wesprzeć na stronie www.zrzutka.pl

(fot. Niebo bez granic)

Projekt Filip Idzikowski przedstawił 18 września br. w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego po uroczystości przed pomnikiem lotników alianckich gdzie upamiętnione są wszystkie siły powietrzne biorące udział w misjach zrzutowych nad Warszawą od sierpnia do września 1944r. 

Mapa dostępna będzie poprzez QR z miejsca katastrofy B-24 KG-939A na Górze Lotników, która jest sztandarowym przykładem sukcesu rewitalizacji miejsca pamięci Powstania Warszawskiego realizowanego ze zbiórki społecznej. Pozostałe miejsca, z wyjątkiem Parku Skaryszewskiego są mocno zapomniane więc zostaną przypomniane. 

Wszystko "wyląduje" docelowo na www.liberator44.pl, która to "stronka" funkcjonuje teraz tylko jako domena robocza i baza danych. 

Myślimy o czymś autorskim, interaktywnym i oczywiście dwujęzycznym – opowiada Filip Idzikowski.

Fizycznie "mapa" zawieszona zostanie w przed pomnikiem na Górze Lotników już na początku października o czym na pewno poinformuje twórca projektu "Niebo bez granic" na profilu facebookowym Niebo bez granic

Myślę, że robi na Was wrażenie jakością zdjęć lotniczych z wieloma niesamowitymi szczegółami księżycowego krajobrazu Warszawy na tak dużym formacie – zapowiada Filip Idzikowski.

Projekt finansowany jest na razie tylko przez Rodzinę pilota Boba Hamiltona, której bardzo dziękuję za klasę i wsparcie – dodaje. 

W pozyskaniu i fachowej analizie zdjęć lotniczych odnalezionych w Narodowym Archiwum Collegge Park w USA dzięki Fundacji Kościuszkowskiej pomaga największy specjalista w Polsce Pan Zygmunt Walkiewicz.

(fot. Niebo bez granic)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony