Przejdź do treści

M-346 Joint User Group

Kolejna, ósma już konferencja użytkowników samolotów szkolenia zaawansowanego M-346 odbywa się dniach 28-30 listopada 2022 roku w Warszawie.

Zgodnie z przyjętym cyklem spotkań każdy członek M-346 Joint User Group pełni rotacyjnie rolę gospodarza przedsięwzięcia. Organizatorem tegorocznego forum jest 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego. W konferencji uczestniczą użytkownicy M-346 z różnych krajów - przedstawiciele Sił Powietrznych Włoch, Izraela i Singapuru.

Spotkania w formule JUG dają możliwość wymiany doświadczeń, związanych z eksploatacją samolotu M-346. Podczas trwającej trzy dni konferencji każdy z uczestników prezentuje dotychczasowe spostrzeżenia związane zarówno z obsługą samolotu, jak i operacyjne, ściśle skorelowane ze szkoleniem lotniczym. Ponadto uczestnicy wyznaczają cele i zadania na następną konferencję JUG.

(fot. Mirosław C. Wójtowic)

Warto przypomnieć, że pierwsze samoloty M-346 pojawiły się w Polskich Siłach Powietrznych w 2016 roku. Maszyny wykorzystywane są w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie do kształcenia podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej. Dzięki samolotom szkolenia zaawansowanego polskie Siły Powietrzne mogą w pełni samodzielnie kształcić przyszłych pilotów nowoczesnych samolotów bojowych, jak F-16, F-35, a przez to zrezygnować z kosztownego szkolenia za granicą.

W ostatnim czasie włoski koncern Leonardo dostarczył Siłom Powietrznym RP trzecią i ostatnią partię z dotychczas zamówionych samolotów M-346. Dzięki temu liczebność polskiej floty wynosi w tej chwili 16 maszyn.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony