Przejdź do treści
Podpisanie porozumienia dot. szkolenia pilotów i mechaników lotniczych (fot. UM Województwa Lubuskiego)
Źródło artykułu

Lubuskie: Podpisano porozumienie dot. szkolenia pilotów i mechaników lotniczych

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego poinformował, że w Lubuskiem znowu będą się kształcić inżynierowie lotnictwa. Dzięki staraniom marszałek Elżbiety Anny Polak oraz posła Waldemara Sługockiego tradycje lotnicze w regionie zostaną odrodzone.

Porozumienie w tej sprawie podpisali 16 stycznia br. przedstawiciele Uniwersytetu Zielonogórskiego, Aeroklubu Ziemi Lubuskiej oraz Zespołu Szkół Technicznych z Zielonej Góry. W uroczystości podpisania porozumienia udział wziął członek zarządu Marcin Jabłoński.

Samorząd wspiera nowe kierunki kształcenia

Autorem idei odrodzenia tradycji lotniczych w Zielonej Górze był ówczesny senator, obecnie poseł Waldemar Sługocki, który wraz z marszałek Elżbietą Anną Polak podjął szereg działań i rozmów mających na celu uruchomienie nowego kierunku kształcenia. Odbyła się m.in. wizyta  studyjna w Rzeszowskiej Dolinie Lotniczej, gdzie kształcą się przyszli mechanicy lotnictwa. Marszałek Elżbieta Anna Polak wraz z delegacją w ramach misji gospodarczej do Madrytu odwiedziła Wyższą Szkołę Techniczną Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej – jedną z najbardziej prestiżowych uczelni w Europie w zakresie technologii. Wizyta była okazją do rozmów na temat współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim i możliwości realizacji międzynarodowych projektów badawczych, ale także wymiany doświadczeń w zakresie kształcenia kadr.

Kierunek nie zostałby uruchomiony także bez wsparcia finansowego. Sejmik Województwa Lubuskiego przeznaczył 50 tys. zł na przygotowanie kierunku, w tym przygotowanie i złożenie wniosku o akredytację. Podpisane dziś trójstronne porozumienie to efekt tych działań. Jak podkreślał podczas uroczystości członek zarządu Marcin Jabłoński, samorząd nadal będzie wspierał ten projekt. – Mam nadzieję, że partnerzy porozumienia stworzą „wehikuł”, który pozwoli samorządowi województwa wesprzeć materialnie to przedsięwzięcie. Już dziś chcielibyśmy rozpocząć rozmowy, jak wypełnić to porozumienie treścią, jak udzielić wsparcia poszczególnym stronom. Zarząd województwa jest gorąco zainteresowany tym przedsięwzięciem i chce wesprzeć je w miarę swoich możliwości – tłumaczył.

Podział zadań w porozumieniu

Uruchomienie ma nie tylko zwiększyć atrakcyjność oferty kształcenia, to także odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i sposób na zatrzymanie młodych w regionie. – W tym roku już był przeprowadzony pierwszy nabór. Pierwszy krok został zrobiony. Wierzę, że jeżeli dalej w takim tempie będziemy rozwijali te marzenia, uda się zarazić tematem sporą grupę ludzi, którzy dzięki temu będą chcieli studiować w Zielonej Górze i zostaną w mieście – przekonywał Profesor Wojciech Strzyżewski, Prorektor ds. Studenckich UZ. – Naszą rolą jest zainteresowanie młodzieży szeroko rozumianą branżą lotniczą. Zrobimy wszystko, aby rozwijać branżę lotniczą w regionie – dodał Mariusz Kita, Dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Zielonej Górze.

W ramach trójstronnego porozumienia jasno określono zadania każdej ze stron. UZ oraz Zespół Szkół Mechanicznych zajmą się przekazywaniem teoretycznej wiedzy. Uczelnia będzie prowadziła szkolenie w Instytucie Inżynierii Mechanicznej (mechanik i pilot), a szkoła na poziomie średnim zajmie się edukacją mechaników samolotowych. W ogólnym założeniu młodzież ma rozpoczynać zdobywanie wiedzy jeszcze w szkole, a następnie poszerzyć ją na uniwersytecie. Część praktyczna nauki odbędzie się w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej. – W przypadku pilotów już teraz Aeroklub Ziemi może ich wyszkolić do stopnia, który pozwoli pracować im w liniach lotniczych. W przypadku mechaników barierą była część dydaktyczna. Teraz idealnym partnerem stał się uniwersytet. Chcemy, żeby na wzór innych ośrodków to wszystko się zazębiało i tworzyło podwaliny do tego, aby działalność lotnicza w Lubuskiem rozwijała się coraz bardziej – twierdził Artur Haładyn, Dyrektor Aeroklubu Ziemi Lubuskiej.


(fot. UM Województwa Lubuskiego)

Przyszłość portu lotniczego w Babimoście

Uruchomienie nowego kierunku jest także ważne w kontekście niezwykle dynamicznego rozwoju polskiego rynku lotniczego. Jak czytamy w dzisiejszym wydaniu dziennika Rzeczpospolita Porty lotnicze odprawiły w 2019 roku prawie 49 mln pasażerów. Ze wzrostem na poziomie 6,2 proc Polska jest jednym z najszybciej rosnących rynków w Europie. Wzrost liczby pasażerów zanotował także Port Lotniczy Zielona Góra/Babimost, który w 2019 roku odprawił 34 tys. pasażerów, notując 54 procentowy wzrost wobec roku 2018. Uruchomiony kierunek może być szansą na jego dalszy rozwój. – Mamy jako województwo nadzieję, że port ma tą lepszą przyszłość ciągle przed sobą. Aby jednak tak się stało potrzebujemy ludzi. Wtedy będziemy mogli oferować nowoczesne usługi, zachęcać biznes, rozmawiać o poszerzaniu siatki lotów. Wierzę, że dzięki temu porozumieniu przystąpimy do jakiegoś nowego projektu lub poszerzymy już istniejący, co pozwoli na wsparcie finansowe tego kształcenia w województwie lubuskim i rozwijania lotnictwa w regionie – zapewniał członek zarządu Marcin Jabłoński.

Dodajmy, że aby porozumienie mogło zostać w pełni zrealizowane potrzebny jest Certyfikat Ośrodka Szkoleniowego, o czym mówią rygorystyczne przepisy lotnicze. Uczelnia i AZL wspólnie rozpoczęły już proces starania się o dokument. Certyfikacja ma zakończyć się jesienią obecnego roku.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony