Przejdź do treści
EC135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w bazie w Koszalinie (fot. LPR)
Źródło artykułu

LPR: dyżur HEMS w Koszalinie rozpoczęty

1 czerwca br., punktualnie o godzinie 7:00, rozpoczęła dyżur załoga w sezonowej bazie w Koszalinie. To znak, że wakacje już blisko.

Codziennie aż do 5 września środkowe Pomorze będzie dodatkowo zabezpieczane przez Śmigłowcową Służbę Ratownictwa Medycznego. Wiąże się to ze znacznie zwiększonym ruchem turystycznym w tym okresie.

Trzyosobowa załoga złożona z pilota, ratownika medycznego/pielęgniarza i lekarza będzie dyżurowała w godzinach 7:00-20:00.

Decyzją wiceministra zdrowia Koszalin ma być lokalizacją, w której powstanie stała baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, działająca przez cały rok.

Załoga LPR bazy w Koszalinie - lato 2023 (fot. LPR)

Przypomnijmu, że w ubiegłym roku, w czasie trzymiesięcznego dyżuru załoga "Ratownika22" wykonała 154 misje i udzieliła pomocy medycznej 151 pacjentom, z których 118 transportowano na pokładzie śmigłowca. 52 wezwania to loty do nagłych zdarzeń, 74 do zachorowań, a 28 to transporty międzyszpitalne. Załoga HEMS najczęściej była wzywana do osób, które doznały udaru (22) oraz tych, u których doszło do  nagłego zatrzymania krążenia (14 misji). 21 razy śmigłowiec startował na pomoc poszkodowanym w  wypadkach komunikacyjnych. Dyspozytorzy wykorzystywali też powietrzną karetkę do wezwań do osób po utracie przytomności (9), z zawałem mięśnia sercowego (9) oraz z dusznością (6) czy po napadzie drgawek (6). W 2022 roku koszalińska załoga spędziła w powietrzu 154 godziny.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony