Przejdź do treści
Czworonożny funkcjonariusz Straży Granicznej modlińskiego lotniska przechodzi na emeryturę (fot. Port Lotniczy Warszawa/Modlin)
Źródło artykułu

Lotnisko Warszawa/Modlin: Czworonożny funkcjonariusz SG przechodzi na emeryturę

Jeden z czworonożnych funkcjonariuszy Straży Granicznej, pełniący służbę w Porcie Lotniczym Warszawa/Modlin, przeszedł na emeryturę.

W miniony piątek (14 października), czworonożny funkcjonariusz Straży Granicznej, o imieniu Dodi, po raz ostatni pełnił służbę na lotnisku. Po dziewięciu latach i dziewięciu miesiącach pracy w ochronie granicy państwowej przechodzi na emeryturę. Angielski cocker spaniel, w szeregach Straży Granicznej był wyszkolonym psem do zadań specjalnych, takich jak wyszukiwanie materiałów wybuchowych, broni i narkotyków.

Z lotniskiem w Modlinie związany był od otwarcia portu w 2012 r. Wcześniej, w latach 2007-2011, po ukończeniu szkolenia w Ośrodku Tresury Psów Służbowych Straży Granicznej im.  Ziemi Łużyckiej w Lubaniu, pełnił służbę graniczną w Śląskim Oddziale Straży Granicznej PSG na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach, a od 2011 r. w Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej PSG Warszawa-Okęcie i na lotnisku Chopina.

 

Dodi zapewniał bezpieczeństwo w ochronie lotnictwa cywilnego, brał udział w rozpoznawaniu zagrożeń bombowych i współpracował z różnymi organami bezpieczeństwa publicznego. Po wycofaniu ze służby Straży Granicznej przechodzi pod prywatną opiekę swojego przewodnika sierż. szt. SG Moniki Banaś. Jako były pies służbowy będzie kontynuował edukację kynologiczną.

To nie jedyny czworonożny pracownik Portu Lotniczego Warszawa/Modlin. O bezpieczeństwo podróżnych dbają również owczarki niemieckie o imionach Ali i Czoko oraz cocker spaniel Aqua.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony