Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnisko Warszawa-Modlin z bramkami biometrycznymi

Już od dziś na Lotnisku Warszawa/Modlin podróżni powyżej 18 roku życia, posiadający paszporty lub nowe dowody biometryczne będą mogli korzystać z automatycznej odprawy granicznej.

Lotnisko Warszawa/Modlin jest pierwszym portem regionalnym w Polsce wyposażonym w system odprawy z użyciem bramek biometrycznych.

Bramki ABC (ang. Automated Border Control) mają za zadanie automatycznie, bez konieczności kontaktu z funkcjonariuszem Straży Granicznej, weryfikować dane zapisane w paszporcie biometrycznym z wizerunkiem twarzy podróżnego. Ten sposób kontroli wyklucza możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym czy cudzym dokumentem. Dzięki podłączeniu do baz danych obsługiwanych przez Straż Graniczną pozwoli także wykryć czy podróżny nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Proces odprawy granicznej został maksymalnie zautomatyzowany i uproszczony. Pasażer przed przystąpieniem do kontroli ma możliwość obejrzenia filmu instruktażowego oraz prześledzenia kolejnych etapów odprawy na monitorach umieszczonych przed bramkami.

Uruchomienie pięciu bramek na lotnisku Warszawa/Modlin pozwoli zwiększyć przepustowość odpraw oraz znacząco skróci czas samej odprawy granicznej. Przeprowadzone testy urządzeń, które na lotnisku Warszawa/Modlin trwały od połowy maja, dowodzą, że kontrola za pomocą bramki biometrycznej trwa od kilku do kilkunastu sekund. Dzięki temu możliwe jest sprawne i bezpieczne przeprowadzenie kontroli granicznej wszystkich pasażerów typowego samolotu średniego zasięgu, typu Boeing 737 czy Airbus A320 w około 12-13 minut. Zwiększona przepustowość lotniska pozwoli nam na jeszcze szybszy rozwój, szczególnie, że w tym roku pojawiło się w naszym porcie, z rozbudowaną ofertą czarterową, czterech touroperatorów – mówi Leszek Chorzewski, p.o. Prezesa Zarządu Portu Lotniczego Warszawa/Modlin. 

Inwestycja została zrealizowana dzięki wspólnym działaniom Wojewody Mazowieckiego,  Komendy Głównej Straży Granicznej oraz Portu Lotniczego Warszawa/Modlin.

Takie same bramki zostaną uruchomione dziś na Lotnisku Chopina. Jak z nich skorzystać zobacz w filmie Straży Granicznej:

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony