Lotnictwo wojskowe w Muzeum Zielonki
W jednym z najstarszych budynków Zielonki, dawnej siedzibie policji i władz gminy, przy ul. Kolejowej 11, otwarte zostało Muzeum Zielonki. Główną ekspozycję stanowi lotnisko wojskowe z września 1939 r. 3 września w dniu obchodów 75. rocznicy bitwy powietrznej nad Zielonką zainaugurowane zostało Muzeum Zielonki. W oficjalnym otwarciu udział wzięli twórcy ekspozycji, władze samorządowe miasta i powiatu, rodziny lotników i zaproszeni goście.
Prace nad aranżacją wnętrz na potrzeby ekspozycji przeprowadzono w okresie wakacyjnym. Główną ekspozycję w największej sali stanowi temat lotniska wojskowego w Zielonce z września 1939 r. Opisano dokładnie działania lotników podejmowane z Zielonki, przedstawiono najważniejsze sylwetki lotników. Z myślą o młodzieży, która odwiedzać będzie muzeum, na podłodze wyklejona została ogromna plansza do gry "111. Alarm dla Warszawy", wydana przez IPN gra traktuje o działaniach lotniczych eskadr myśliwskich broniących stolicy we wrześniu 1939 r. Gra ma być interaktywnym elementem muzeum, dzięki któremu dzieci i młodzież w przystępny sposób przyswajać będą historię swojego miasta. Twórcy wykorzystali także sufity muzeum umieszczając na nich modele samolotów.
W drugiej sali znajdują się eksponaty lotnicze, oraz tablice i zdjęcia opisujące II wojnę światową w Zielonce. Natomiast w najmniejszym pomieszczeniu, przy samym wejściu do muzeum, poświęcono miejsce Insurekcji Kościuszkowskiej oraz Leopoldowi Janikowskiemu.
Budynek przy ul. Kolejowej 11 posiada jeszcze czwartą salę, która aktualnie oddana jest w dzierżawie na działalność gospodarczą, natomiast docelowo, również w tej ostatniej sali znajdą się ekspozycje muzealne.
Opieką nad muzeum zajmie się Towarzystwo Przyjaciół Zielonki.
Więcej informacji na stronie: www.zielonka.pl
Komentarze