Lotnictwo Aviation International 6/2018 już w sprzedaży
Czerwcowe Lotnictwo Aviation International już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.
W czerwcowym numerze Lotnictwo Aviation International polecamy:
ITWL. Przyszłość dzieje się dziś
Z prof. dr. hab. inż. Andrzejem Żylukiem zastępcą dyrektora ds. naukowych w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych (ITWL), o przeszłości, dniu dzisiejszym i wyzwaniach przyszłości rozmawiają Jerzy Gruszczyński i Maciej Szopa.
LUZES V/D seria V. Nowy sprzęt w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego – Jerzy Gruszczyński
24 maja w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu odbyło się uroczyste przekazanie pierwszego egzemplarza nowego sprzętu naziemnej obsługi statków powietrznych typu LUZES V/D seria V na podwoziu samochodu ciężarowego Jelcz 442.32. W uroczystości uczestniczyli: dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, dowódca 33. Bazy Lotnictwa Transportowego, zastępca dowódcy 33. Bazy Lotnictwa Transportowego, szef Szefostwa Techniki Lotniczej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – Główny Inżynier Wojsk Lotniczych, prezes Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego S.A., przedstawiciele Jelcz Sp. z o.o. oraz zaproszeni goście.
25 lat śmigłowców W-3 Sokół w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym – Michał Fiszer, Jerzy Gruszczyński
Latanie w górach samo w sobie stanowi wielkie wyzwanie dla każdego pilota i każdego statku powietrznego. Przy ładnej pogodzie. Ale wypadki raczej nie zdarzają się przy dobrych warunkach atmosferycznych. Los nie wybiera, lecieć na ratunek trzeba w każdą pogodę. A góry nie rozpieszczają, wiatr, zawirowania, duża wysokość, oblodzenie… Latanie w górach jest tylko dla najbardziej profesjonalnych załóg i dla najlepszych śmigłowców.
20-lecie Zespołu Akrobacyjnego „Orlik” – Michał Fiszer, Jerzy Gruszczyński
W Polsce istnieją trzy zespoły akrobacyjne: wojskowe „Biało-Czerwone Iskry” i „Orlik” oraz cywilna grupa „Żelazny”. Oba zespoły wojskowe są związane z 4. Skrzydłem Lotnictwa Szkolnego, a kolebką obu był Radom, miasto z dużymi lotniczymi tradycjami.
WSK PZL Warszawa-Okęcie S.A. – misja i wizja – Maciej Szopa
W 2018 roku PZL Warszawa-Okęcie S.A. należące do firmy Airbus będą obchodziły 90 rocznicę swojego powstania. Spoglądając w przeszłość, można zauważyć że jego pracownicy ze spokojem i optymizmem mogą myśleć także o przyszłości. Firma prężnie się rozwija, uskrzydlona m.in. niedawno podpisanym, długo oczekiwanym zamówieniem z Ministerstwa Obrony Narodowej. Jej podstawę będzie stanowić pięć filarów działalności.
ILA Berlin Air Show 2018. Niemieckie siły zbrojne na zakupach – Łukasz Pacholski
Siły Zbrojne Niemiec zmieniają się i reformują. Stojąc przed wyzwaniami współczesnego oraz przyszłego pola walki muszą inwestować w nowe uzbrojenie i sprzęt wojskowy. Szczególnie wyraźnie widać to w przypadku lotnictwa wojskowego, które w najbliższych latach ma przeprowadzić kilka dużych programów modernizacyjnych.
Wśród najważniejszych znajduje się wybór następców dla ciężkich śmigłowców transportowych CH-53G oraz samolotów myśliwsko-bombowych Tornado IDS i przełamania naziemnej obrony przeciwlotniczej Tornado ECR. Śmigłowce mają zostać wycofane z eksploatacji w latach 2023 – 2028, a samoloty w latach 2025 – 2030.
Międzynarodowe ćwiczenia lotnicze „NATO Tiger Meet 2018” w bazie Poznań Krzesiny – Bartosz Bera
Po raz pierwszy w historii Polska była gospodarzem największych europejskich ćwiczeń lotniczych – odbywającego się od 1961 r. spotkania „tygrysich” eskadr: „NATO Tiger Meet”. W dniach 14 – 25 maja 31. Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny stała się lotniczą stolicą Europy.
O historii spotkań „tygrysich” eskadr napisano już bardzo dużo, jeśli nie wszystko. Obowiązkiem jest jednak przypomnienie, że ojcami inicjatywy byli: John Howe z 74. Dywizjonu RAF z Coltishall, jego kolega z czasów wojny koreańskiej Ed Rackham, dowodzący 79. Dywizjonem Myśliwskim USAF w Woodbridge oraz młody wówczas porucznik Mike Doughan, którego poinstruowano w trakcie spotkania towarzyskiego personelu obu jednostek, jak ma szukać „tygrysiego” odpowiednika po drugiej stronie kanału La Manche.
Lotnictwo myśliwskie Sił Powietrznych Ukrainy – Erik Brujins
Ukraińskie lotnictwo myśliwskie dysponuje samolotami produkcji radzieckiej takimi jak Su-27 i MiG-29. Oba typy znajdują się w eksploatacji od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Ukraina odziedziczyła znaczną liczbę myśliwców Su-27 i MiG-29 po rozpadzie ZSRR, ale z przyczyn ekonomicznych większość z nich została wkrótce wycofana i zmagazynowana. Wszystko zmieniło się w 2014 r., kiedy Ukraina zaczęła przywracać zakonserwowane statki powietrzne do czynnej służby.
Baza Coast Guard Air Station Clearwater – „Zawsze gotowi” – Niels Hoogenboom, Mike Schoenmaker
Służba US Coast Guard (USCG), czyli amerykańska Straż Wybrzeża jest morską formacją militarną, łączącą w sobie cechy agencji porządku publicznego, a także służby ratowniczej i granicznej. Dzięki temu USCG zapewnia bezpieczeństwo eksploatacji obszarów morskich wokół Stanów Zjednoczonych, prowadzi ratownictwo morskie oraz strzeże morskich granic USA. Lotnictwo Straży Wybrzeża stacjonuje w 17 głównych bazach Coast Guard. Baza Coast Guard Air Station (CGAS) Clearwater, ulokowana po zachodniej stronie półwyspu Floryda, jest jedną z największych i najbardziej ruchliwych z nich.
System rozpoznania i dowodzenia Obrony Powietrznej PRL (część II) – Robert Rochowicz
Lata 70. w jednostkach radiotechnicznych Wojsk OPK (WOPK) charakteryzowały się przede wszystkim rozwijaniem automatyzacji dowodzenia i naprowadzania. Temu była podporządkowana m.in. ostatnia i najtrwalsza w okresie PRL reforma Wojsk Radiotechnicznych WOPK.
A oprócz tego:
• Aktualności wojskowe – Piotr Butowski, Krzysztof Kuska, Łukasz Pacholski
• Aktualności kosmiczne – Waldemar Zwierzchlejski
• WRT500 ma podtrzymać popyt na śmigłowce rosyjskie – Piotr Butowski
• Aktualności cywilne – Paweł Bondaryk, Piotr Butowski
• Potrzebny jest wspólny cel. Wywiad z dr. inż. Pawłem Stężyckim, dyrektorem Instytutu Lotnictwa – Jerzy Gruszczyński
• Kosmos Made in Poland. Forum Sektora Kosmicznego 2018 – Kamil Mazurek
• Vector – kompleksowy symulator lotu samolotu PZL-130 Orlik – Leszek Cwojdziński
• Porty lotnicze świata 2017 – Jerzy Liwiński
• Debiuty nad Placem Czerwonym – Piotr Butowski
• Poznań Air Show 2018. Międzynarodowe Pokazy Lotnicze – Łukasz Pacholski
• F-35 Lightning II. Coraz bliżej pełnej gotowości operacyjnej – Paweł Henski
• Hornet i Super Hornet. Modernizacja amerykańskich myśliwców – Paweł Henski
Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem czerwcowego wydania "Lotnictwo Aviation International" na stronie: www.zbiam.pl
Komentarze