Lotnictwo Aviation International 5/2018 już w sprzedaży
Majowe Lotnictwo Aviation International już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.
W majowym numerze Lotnictwo Aviation International polecamy:
Su-22 po remontach weryfikacyjnych – Łukasz Pacholski
Na początku roku Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A. w Bydgoszczy zakończyły realizację programu remontów weryfikacyjnych odrzutowych samolotów bojowych Su-22 eksploatowanych przez Siły Powietrzne. Decyzja o rozpoczęciu remontów weryfikacyjnych części posiadanych samolotów Su-22 została podjęta przez Ministerstwo Obrony Narodowej w 2014 r. Dzięki temu, osiemnaście egzemplarzy, będzie użytkowanych przez świdwińską 21. Bazę Lotnictwa Taktycznego przez kolejnych dziesięć lat.
Czas zmian – Jerzy Gruszczyński
Z pułkownikiem pilotem Wojciechem Pikułą, dowódcą 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, o wyzwaniach związanych z modernizacją floty samolotów szkolnych i rozbudową bazy symulatorowej oraz związanych z tym zmianach w programach szkolenia lotniczego, rozmawia Jerzy Gruszczyński.
Drugi atak lotniczy na Syrię – Krzysztof Kuska
W nocy z 13 na 14 kwietnia Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja wykonały uderzenia lotnicze na miejsca domniemanej produkcji i przechowywania broni chemicznej przez reżim Baszara al-Assada. Akcja ta była odpowiedzią na wcześniejszy atak na jeden ze szpitali w Dumie we Wschodniej Gucie niedaleko Damaszku za który miały być odpowiedzialne syryjskie siły rządowe, podczas którego miano użyć broni chemicznej.
System M-346 i inne dęblińskie rewolucje – Maciej Szopa
Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do informacji o kolejnych zakupach bądź planach zakupowych dotyczących lotnictwa szkolnego. Dzisiaj, kiedy większość z tych inwestycji została oddana do użytku, albo jest na ukończeniu, przyszła pora na wprowadzenie nowego systemu szkolenia, opartego na samolotach PZL-130 TC II Advanced Orlik i M-346 i na najwyższej klasy symulatorach. W wyniku tych działań Polska będzie dysponowała wkrótce najnowocześniejszym systemem szkolenia lotniczego na świecie.
Kiedyś to już przeszłość – Jerzy Gruszczyński, Maciej Szopa
Z pułkownikiem pilotem Arturem Kałko, dowódcą 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego, o trwającej modernizacji infrastruktury jednostki i wprowadzanym właśnie nowym systemie szkolenia pilotów odrzutowych samolotów bojowych, rozmawiają Jerzy Gruszczyński i Maciej Szopa.
Dotknąć Słońce. Sonda Parker Solar Probe – Waldemar Zwierzchlejski
W końcu lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy już było prawie pewne, że to Amerykanie, a nie Sowieci zwyciężą w wyścigu na Księżyc, popularny nie tylko w naszym kraju stał się dowcip, w którym astronauta i kosmonauta licytowali się w osiąganiu określonych celów. W odpowiedzi na amerykańską propozycję lotu na Księżyc, Rosjanin przebija konkurenta rzekomym zamiarem lotu na Słońce – oczywiście w nocy, gdyż w dzień jest tam za gorąco. Tyle anegdota, ale czy rzeczywiście tak całkowicie absurdalna? Otóż nie, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to 31 lipca NASA rozpocznie misję sondy Parker Solar Probe, która kilkakrotnie przeleci przez najgorętszą część atmosfery naszej gwiazdy dziennej.
Wielozadaniowy samolot tankowania powietrznego A330 MRTT – Łukasz Pacholski, Jerzy Gruszczyński
Airbus A330 MRTT (Multi Role Tanker Transport) jest jednym z najbardziej popularnych samolotów tankowania powietrznego nowego pokolenia. Podobnie jak w segmencie dużych samolotów komunikacyjnych, głównym rywalem europejskiego konsorcjum jest tu amerykański Boeing.
Opóźnienie programu Boeing KC-46A Pegasus – Paweł Henski
Program budowy nowych samolotów tankowania powietrznego dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych boryka się z problemami technicznymi, które spowodowały jego znaczne opóźnienie. Boeing pierwszych 18 seryjnych egzemplarzy KC-46A miał dostarczyć Siłom Powietrznym do stycznia 2018 r. Według obecnych ocen dostawa ta może zostać zrealizowana dopiero na wiosnę 2019 r.
Samoloty „Wild Weasels”. Pewność przełamania obrony przeciwlotniczej – Paweł Henski
Wild Weasel (dzika łasica), to ogólna nazwa samolotów Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, których zadaniem jest obezwładnienie naziemnej obrony przeciwlotniczej przeciwnika. Samoloty tego typu wykorzystują promieniowanie mikrofalowe wrogiego źródła promieniowania elektromagnetycznego (na przykład radiolokacyjnej stacji kierowania ogniem przeciwlotniczego zestawu rakietowego) do zlokalizowania go, namierzenia i wskazania dla uzbrojenia. Po wystrzeleniu przeciwradiolokacyjnego pocisku kierowanego samodzielnie kieruje się on na źródło promieniowania i niszczy je.
System rozpoznania i dowodzenia Obrony Powietrznej PRL (część I) – Robert Rochowicz
Tytuł może przydługi, ale lista spraw do opisania całkiem spora. To historia rozpoczynająca się stworzeniem systemu obserwacyjno-meldunkowego na obszarze kraju, do którego stopniowo włączano kolejne posterunki radiotechniczne wyposażone w stacje radiolokacyjne. Później doszły do tego środki rozpoznania i walki radioelektronicznej, aż wreszcie wszystko zaczęto łączyć kolejnymi typami zautomatyzowanych systemów dowodzenia i kierowania. Spójny opis całości zagadnienia utrudnia fakt ciągłych zmian organizacyjnych. Bataliony, pułki, potem brygady i bataliony, do tego podział na rodzaje sił zbrojnych. Wiele jednostek i dużo sprzętu do opisania.
A oprócz tego:
• Aktualności wojskowe – Krzysztof Kuska, Łukasz Pacholski
• Suchoj Su-57 ukończył pierwszy etap prób państwowych – Piotr Butowski
• Pożegnalny lot pułkownika Wiesława Franczaka – Miłosz Rusiecki
• Szkolenie Aviation Detachment 18 – 2 w Powidzu – Krzysztof Kuska
• IV edycja konkursu „Innowacje dla Sił Zbrojnych RP” rozstrzygnięta! – Jerzy Gruszczyński
• Aktualności kosmiczne – Waldemar Zwierzchlejski
• Aktualności cywilne – Paweł Bondaryk
• Silnik ODK PD-14 i nie tylko – Piotr Butowski
• Trzy lata biura Airbus Helicopters w Łodzi – Paweł Bondaryk
• ILX-32 na testach w Newadzie – Maciej Szopa
• Wystawa satelitów obserwacyjnych COSMO-SkyMed w Warszawie – Kamil Mazurek
• Lotnictwo nowej generacji – strategie, technologie, rozwiązania – Maciej Szopa
• XVI Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w Radomiu – Maciej Szopa
• Rywalizacja wytwórni samolotów regionalnych w 2017 r. – Jerzy Liwiński
• Początki europejskiej współpracy obronnej w dziedzinie lotnictwa – Kamil Mazurek
• World of Warplanes. Popularna gra o walkach powietrznych – Maciej Szopa
Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem majowego wydania "Lotnictwo Aviation International" na stronie: www.zbiam.pl
Komentarze