Przejdź do treści
Lotnictwo Aviation International 12/2022
Źródło artykułu

Lotnictwo Aviation International 12/2022 w sprzedaży od 22 grudnia

Lotnictwo Aviation International 12/2022 już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W grudniowym numerze Lotnictwo Aviation International polecamy:

Black Hawk, sieciocentryczne pole walki, a sprawa polska – Stanisław Kutnik
Wojna sieciocentryczna współcześnie rozumiana jest jako zespół operacji wojskowych prowadzonych przez wszystkie połączone siecią elementy sił zbrojnych w ramach wspólnej walki zbrojnej. Ważną rolę odgrywają w niej dwa czynniki - dzielenie się danymi i informacjami oraz świadomość sytuacyjna. Współużytkowanie informacjami jest źródłem szczególnej wartości - podczas operacji wojskowych przekłada się na wzrost tempa operacji i skuteczność działań, zwiększenie odporności na atak przeciwnika, redukowanie zapasów oraz minimalizację śladów wskazujących kierunek głównego wysiłku, a także pozwala na szybszą adaptację do nowych warunków i reakcję na nie. To właśnie dzięki temu możliwe jest zastosowanie taktyki "roju" - dynamicznego integrowania, a następnie szybkiego rozpraszania się jednostek zadaniowych.

Airbus Helicopters i przyszłość śmigłowców wojskowych – Jerzy Gruszczyński, Piotr Wojtas
O dniu dzisiejszym i perspektywach śmigłowców na polu bitwy przyszłości oraz oferty w tym zakresie Airbus Helicopters z military advisor w Airbus Helicopters, gen. dyw. (rez.) Patrickiem Bréthous, rozmawiają Jerzy Gruszczyński i Piotr Wojas.

Leonardo AW101, czyli nowa jakość na Morzu Bałtyckim – Łukasz Pacholski
W przyszłym roku 44. Baza Lotnictwa Morskiego, należąca do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, odbierze cztery śmigłowce Leonardo AW101, które zostały zamówione przez ówczesny Inspektorat Uzbrojenia w kwietniu 2019 roku. Głównym wykonawcą umowy jest PZL-Świdnik. Maszyny trafią do użytkowników w ciekawej konfiguracji ZOP z modułem bojowego poszukiwania i ratownictwa (CSAR), dzięki czemu zapoczątkują proces wymiany obecnie eksploatowanych Mil Mi-14PŁ oraz PŁ/R.

Task Force Air „White Eagle” – Paweł Bondaryk
W obliczu napiętej sytuacji międzynarodowej i wojny w Ukrainie kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego podejmują inicjatywy mające lepiej chronić szczególnie zagrożoną wschodnią flankę NATO. W ramach inicjatywy Enhanced Air Policing od 1 sierpnia br. przez cztery miesiące w Malborku pełnił służbę wystawiony przez Włoskie Siły Powietrzne (AMI, Aeronautica Militare) Lotniczy Zespół Zadaniowy "Orzeł Biały" – Task Force Air "White Eagle".

"VOLFA 2022". Międzynarodowe ćwiczenia lotnicze – Maciej Świderski, Marek Łaz
Współczesne pole walki, w tym w obszarze działań lotniczych, wymaga ciągłego doskonalenia umiejętności, jak również współpracy międzynarodowej. W ramach wielonarodowych ćwiczeń lotniczych, które często mają miejsce w Europie, uczestniczą nie tylko statki powietrzne państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. I tak w tegorocznych manewrach na terenie Grecji i Turcji pojawiły się samoloty lotnictwa wojskowego Pakistanu, Azerbejdżanu i Kataru. Kolejnymi tego typu ćwiczeniami, w których uczestniczyli przedstawiciele sił powietrznych ośmiu państw, była tegoroczna edycja manewrów "VOLFA", które miały miejsce na terenie Francji w bazie BA118 Mont-de-Marsan "Colonel Constantin Rozanoff". Ponadto po raz pierwszy w historii ćwiczeń w działaniach uczestniczyły również statki powietrzne znajdujące się w drugiej bazoe – BA125 Istres-le-Tubé "Sous-lieutenant Charles Monier".

Modernizacja polskiej naziemnej obrony przeciwlotniczej (1) – Andrzej Kiński
Mijający rok 2022 był przełomowy z punktu widzenia procesu modernizacji naziemnej obrony przeciwlotniczej Sił Zbrojnych RP. Z jednej strony wynika to z faktu, że w finalną fazę – realizacji dostaw sprzętu i szkolenia obsług z wykorzystaniem polskiej wersji systemu – wkracza sztandarowy program modernizacyjny polskiej OPL – Wisła, z drugiej zaś z przyspieszenia innych przedsięwzięć z racji wzrostu zagroszenia przestrzeni powietrznej naszego kraju za sprawą wojny na Ukrainie. To wpłynęło na niezwykle szybkie decyzje o pozyskaniu, a także wdrożeniu pierwszych jednostek ogniowych systemu rakietowego krótkiego zasięgu nowej generacji – "małej Narwi", zamówienie wcześniej nieplanowego systemu Pilica+, a także rozszerzenie skali zakupów przenośnych zestawów Piorun.

Lockheed Martin HC-130 w USAF i USCG – Paweł Henski
Od początku lat 60. XX wieku zarówno siły powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) jak i straż wybrzaża Stanów Zjednoczonych (USCG – United States Coast Guard) użytkują kolejne wersje samolotów transportowych typu Lockheed Martin C-130 Hercules w wersji specjalnej oznaczonej jako HC-130. W USCG samoloty HC-130J pełnią rolę platform poszukiwawczo-ratowniczych (SAR), zdolnych do wykonywania patroli morskich na dalekich dystansach oraz zrzucania na spadochronach sprzętu ratowniczego. Należące do USAF HC-130J wykorzystywane są do prowadzenia i koordynowania cywilnych i bojowych misji poszukiwawczo-ratowniczych (SAR/CSAR), jak również przekazywania paliwa w powietrzu i na ziemi śmigłowcom oraz zmiennowirnikowcom biorącym udział w takich misjach. Wykonują też szereg innych zadań takich jak transport i zrzut zaopatrzenia oraz sprzętu na potrzeby misji specjalnych, czy zrzuty para-ratowników (PJ – Para Jumper).

Władza lotnicza w Polsce. 20 lat Urzędu Lotnictwa Cywilnego – Jerzy Liwiński
Dwadzieścia tat temu 17 listopada 2002 r. na mocy nowo uchwalonej ustawy Prawo lotnicze, rozpoczął działalność Urząd Lotnictwa Cywiltego (ULC). Pełni on funkcję organu administracji państwowej i nadzoru lotniczego. Jako urząd realizuje zadania władzy lotniczej, zapoczątkowanej ponad sto lat temu, ulegając licznym przekształceniom stosownie do rozwoju lotnictwa cywilnego, postępu techniki, zmian organizacyjnych w kraju i wymogów zmieniającego się prawa.

Messerschmitt Me 262 Schwalbe (2) – Krzysztof Janowicz
Pod koniec lutego 1945 r. lotnicy alianccy zauważyli, że ataki Jetów (od angielskiego słowa Jet, czyli odrzutowiec) były wykonywane nie przez pojedyncze samoloty, pary czy klucze, ale coraz liczniejsze formacje. Niekiedy można było spotkać 15 i więcej samolotów myśliwskich Me 262 Schwalbe. Był to nieomylny znak, że do akcji kierowano większą liczbę pilotów pułku myśliwskiego (Jagdgeschwader) JG 7.

A oprócz tego:
• Aktualności wojskowe – Stanisław Kutnik, Łukasz Pacholski
• Aktualności kosmiczne – Waldemar Zwierzchlejski
• Aktualności cywilne – Paweł Bondaryk
• Pułk w Dziomgi jako pierwszy dostanie Su-57– Piotr Butowski
• Su-35S z Dziomgi przeciwko Ukrainie– Piotr Butowski
• Tu-141 stał się pociskiem samosterującym– Piotr Butowski
• Nowe schody pasażerskie z napędem od WCBKT S.A. – Stanisław Kutnik

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem grudniowego wydania "Lotnictwo Aviation International" na stronie: www.zbiam.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony