Przejdź do treści
Lotnictwo Aviation International 12/2021
Źródło artykułu

Lotnictwo Aviation International 12/2021 już w sprzedaży

Lotnictwo Aviation International 12/2021 już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W grudniowym numerze Lotnictwo Aviation International polecamy:

Rok 2021 pomyślnym okresem dla Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 S.A. – Materiały prasowe WZL Nr 1 S.A.
Kończący się rok był niezwykle udany dla Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 S.A. (WZL1). W tym okresie zrealizowano nie tylko szereg kluczowych dla firmy działań odnoszących się do zapewnienia bezpieczeństwa państwa, ale także różnorodnych inicjatyw wynikających z prowadzonej przez Zarząd aktywnej polityki rozwojowej Spółki.

Kurs szkoleniowo-metodyczny ZLOT ponownie w Dęblinie – Adam Gołąbek, Andrzej Wrona
W dniach 29-30 września odbył się w Dęblinie doroczny kurs szkoleniowo-metodyczny dowódczej kadry lotnictwa Sił Zbrojnych RP pod kryptonimem "ZLOT 2021". Celem przedsięwzięcia jest potwierdzenie w formie praktycznego i teoretycznego egzaminu umiejętności i wiedzy dowódców poszczególnych formacji polskiego lotnictwa wojskowego. Tym razem na miejsce kursu wyznaczono 41. Bazę Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. tym samym po 15 latach przerwy dowódcy oddziałów oraz związków taktycznych spotkali się ponownie w kolebce wojskowego szkolnictwa lotniczego, czyli w dęblińskiej "Szkole Orląt".

Piętnaście lat samolotów wielozadaniowych F-16 Jastrząb w Polsce (1) – Adam Gołąbek, Andrzej Wrona, współpraca: Jerzy Gruszczyński
Polska została przyjęta do NATO 12 marca 1999 r. w 50. rocznicę powstania Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, na specjalnym szczycie państw sojuszu w Waszyngtonie. Oprócz Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego zostały przyjęte Republika Czeska i Węgry. Dla Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej (od 1 lipca 2004 r. – Sił Powietrznych) wstąpienie do NATO oznaczało intensyfikację działań skierowanych na osiągnięcie interoperacyjności, bowiem głównym celem Soł Zbrojnych RP, w tym także WLOP, było osiągnięcie pełnej zdolności do współdziałania z Sojuszniczymi Siłami Zbrojnymi NATO w czasie działań tak na terenie Polski, jak i innego państwa sojuszu, a także w rejonie prowadzenia misji stabilizacyjnej lub pokojowej kierowanej przez Sojusz Północnoatlantycki.

Wywiad z gen. dyw. pil. Jackiem Pszczołą, Inspektorem Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym RSZ – Adam Gołąbek, Andrzej Wrona

Wywiad z gen. dyw. pil. Dariuszem Malinowskim, Zastępcą Dowódcy Operacyjnego RSZ – Adam Gołąbek, Andrzej Wrona

Wywiad z gen. bryg. pil. Ireneuszem Nowakiem, Dowódcą 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego – Adam Gołąbek, Andrzej Wrona

Inteligentna bomba StormBreaker – moc i precyzja. Mała, ale potężna – Materiały prasowe Raytheon Missiles & Defense
Inteligentna bomba StormBreaker waży jedynie nieco ponad 100 kg. Jeden myśliwiec może zmieścić na pokładzie nawet 20 takich bomb. Ale jej głowica bojowa, wyposażona w ładunki kumulacyjne, odłamkowe i kruszące, a także opcjonalnie inteligentny zapalnik z opóźnionym zapłonem, jest wystarczająco potężna, aby niszczyć czołgi.

Nowe samoloty taktyczne Suchoja i ich unikalne cechy – Piotr Butowski
Dwadzieścia lat temu Rosja uruchomiła program samolotu myśliwskiego nowej generacji PAK FA (Perspektiwnyj Awiacjonnyj Kompleks Frontowoj Awiacji), w wyniku którego powstał Su-57, najbardziej zaawansowany technicznie samolot w tym kraju. Specjalnie dla niego Rosjanie opracowali wyrafinowaną aerodynamikę i rozwiązania zmniejszające widoczność, stworzyli nowe sensory i uzbrojenie, opanowali nowe technologie produkcji. Teraz myśliwiec Su-57 przekazuje to doświadczenie kolejnym projektom.

Lotnictwo wojskowe Włoch. Wojska Lądowe i Marynarka Wojenna – Jacek Fiszer, Jerzy Gruszczyński
Na czele Wojsk Lądowych Włoch stoi Sztab Generalny Wojsk Lądowych - Stato Maggiore dell'Esercito z siedzibą w Rzymie, dowódcą Wojsk Lądowych jest gen. armii Pietro Serino. Sztab znajduje się w kompleksie Palazzo Esercito po północno zachodniej stronie dworca głównego Roma-Termini, ok. 1,5 km od Dowództwa Sił Powietrznych po wschodniej stronie dworca. Zadaniem Sztabu Generalnego Wojsk Lądowych jest zorganizowanie, wyposażenie, wyszkolenie oraz utrzymanie w gotowości podległych wojsk, a także programowanie ich rozwoju i określanie zapotrzebowania na infrastrukturę, ludzi i sprzęt. Do administrowania sztabowi podlega Centro Nazionale Amministrativo dell'Esercito (CNAEsercito) znajdujące się w Rzymie. Działania Sztabu Generalnego Wojsk Lądowych zabezpiecza pułk transportowy i ochronny 11 Reggimento Trasporti "Flaminia".

Rola lotnictwa w operacji „Enduring Freedom” – Paweł Henski
Lotnictwo bojowe Stanów Zjednoczonych oraz ich sojuszników odegrało kluczową rolę w pierwszych miesiącach operacji "Enduring Freedom". Rozpoczęta 7 października 2001 r. operacja wymierzona była w kontrolujących Afganistan Talibów oraz znajdujące się w tym kraju oddziały terrorystyczne Al-Kaidy. Dzięki nowatorskiemu użyciu lotnictwa, bezpośrednio wspierającego oddziały specjalne i sojusznicze na ziemi oraz koncepcji sieciocentrycznej koordynacji działań, reżim Talibów został obalony w zaledwie 102 dni od ataków terrorystycznych, które 11 września 2001 r. wstrząsnęły USA. Podczas operacji "Enduring Freedom" wdrożono rozwiązania, które na stałe wpisały się do kanonu działań lotnictwa bojowego i wyznaczyły kierunek jego rozwoju w kolejnych dekadach.

Hawker Typhoon. Działania bojowe: 1944-1945 (4) – Tomasz Szlagor
Nocą 6/7 sierpnia1944 r. Niemcy, próbując ratować sytuację w Normandii, rozpoczęli operację "Lüttich - zmasowany kontratak siłami kilku dywizji pancernych (2.Pz.Div., 116. Pz.Div., 2. SS-Pz.Div. "Das Reich" i pododdziałów 1. SS-Pz.Div. "Leibstandarte"), dysponujących łącznie ok. 300 czołgami. Wspierały je dwie dywizje piechoty i kilku grup bojowych. Zamysłem operacji było przebicie się, drogą przez Mortain, na wybrzeże Atlantyku pod Avranches i odcięcie wojsk amerykańskich, które krótko wcześniej (podczas operacji "Cobra"), wyrwały się tamtędy z Bretanii i teraz rozwijały natarcie w kierunku równin środkowej Francji.

A oprócz tego:
• Aktualności wojskowe – Paweł Bondaryk, Paweł Henski
• Aktualności cywilne – Paweł Bondaryk

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem grudniowego wydania "Lotnictwo Aviation International" na stronie: www.zbiam.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony