Przejdź do treści
Lotnictwo Aviation International 11/2020
Źródło artykułu

Lotnictwo Aviation International 11/2020 już w sprzedaży

Lotnictwo Aviation International 11/2020 już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W listopadowym numerze Lotnictwo Aviation International polecamy:

MSPO 2020 w cieniu koronawirusa. Lotnictwo i obrona przeciwlotnicza – Marcin Chała
Mimo skomplikowanej sytuacji spowodowanej pandemią Covid-19 i związanego z tym braku wielu znaczących graczy na międzynarodowym rynku zbrojeniowym, do Kielc swoich przedstawicieli wysłały m.in. trzy amerykańskie koncerny zbrojeniowe, a Wielka Brytania zorganizowała swoje stoisko narodowe.

Prężnie rozwijamy nowe technologie. Wywiad z Januszem Zakręckim, Prezesem Zarządu i Dyrektorem Naczelnym PZL Mielec Sp. z o.o. – Jerzy Gruszczyński
Lockheed Martin konsekwentnie promuje w Polsce uzbrojony śmigłowiec wielozadaniowy S-70i. Atutem tej opcji jest to, że linia montażu końcowego wiropłatów tego typu znajduje się w zakładach PZL Mielec Sp. z o.o.

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. stawiają na badania i rozwój – Materiały prasowe WZL Nr 1 S.A.
Misją Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 (WZL 1) jest być nowoczesną, stale rozwijającą się firmą, zapewniającą wysoką sprawność eksploatacyjną floty statków powietrznych będących na wyposażeniu lotnictwa Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – satysfakcjonującą klientów i pracowników.

Czy będzie możliwy wirtualny trening walki powietrznej myśliwców – Józef M. Brzezina
Zespół Dana Robinsona, współzałożyciela i dyrektora generalnego firmy Red 6 Aerospace, pracuje nad projektem, który ma zrewolucjonizować szkolenie pilotów samolotów myśliwskich w walkach powietrznych poprzez wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości. Prace prowadzone przez Red 6 Aerospace wspierane są przez program technologicznego przyspieszenia US Air Force, AFWERX. Od wielu problem praktycznego treningu pilotów, obejmujący zmierzenie się na żywo w zaaranżowanej walce powietrznej, jest wielomiliardowym bolesnym dla wojska "bólem głowy".

929. GLIC MO RF obchodzi stulecie i pokazuje próby – Piotr Butowski
Gosudarstwiennyj Liotno-Ispytatielnyj Centr Ministerstwa Obrony Rossijskoj Fiejieracji (GLIC MO RF) to instytucja, która prowadzi próby państwowe samolotów i śmigłowców wojskowych oraz ich uzbrojenia, oceniając zgodność ich charakterystyk z wymaganiami, co stanowi podstawę do przyjęcia ich do uzbrojenia.

Boeing F-15EX. Nowy samolot myśliwski USAF – Leszek A. Wieliczko
Amerykańskie myśliwce przewagi powietrznej F-15C Eagle są eksploatowane od niemal 40 lat, a samoloty myśliwsko-bombowe F-15E Strike Eagle od ponad trzydziestu. Dzięki modernizacjom nadal utrzymują się w światowej czołówce odrzutowych samolotów bojowych, a najnowsza, dwumiejscowa wielozadaniowa wersja Advanced F-15 generacji 4+ znajduje nowych nabywców. Ostatnio także Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zdecydowały się na zakup F-15EX w celu zastąpienia myśliwców F-15C oraz uzupełnienia samolotów 5 generacji F-22A i F-35A.

Najnowsze chińskie samoloty myśliwsko-bombowe – Michał Fiszer, Jerzy Gruszczyński
W celu zwiększenia potencjału odstraszania militarnego oraz przeciwdziałania amerykańskim wpływom w regionie Pacyfiku w połowie lat 90. XX wieku Chińska Republika Ludowa zakupiła rosyjskie samoloty myśliwsko-bombowe Suchoj Su-30MK. W wyniku uwzględnienia specyficznych chińskich wymagań taktyczno-technicznych opracowano zmodernizowany wariant, który otrzymał oznaczenie Su-30MKK (Mnogofunkcjonalnyj Kommierczieskij Kitajski).

E-2D Advanced Hawkeye z sondą do tankowania w powietrzu – Paweł Henski
Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych (US Navy) przystąpiła do wprowadzenia do służby samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej bazowania pokładowego Northrop Grumman E-2D Advanced Hawkeye wyposażonych w sondę do pobierania dodatkowego paliwa w powietrzu. Modyfikacja ta istotnie przyczyni się do zwiększenia możliwości amerykańskiego lotnictwa pokładowego.

Flota linii lotniczych 2020 – Jerzy Liwiński
W sierpniu br. w liniach lotniczych na świecie było aktywnych 21970 samolotów komunikacyjnych, a dalszych 8000 zaparkowanych. Najpopularniejszymi są Airbusy serii A320 – 8575 szt. (6071 aktywne i 2504 zaparkowane). Boeingi 737 i Boeingi 777, a wśród maszyn regionalnych Embraery E-Jest i turbośmigłowe ATR 42/72. Największymi flotami dysponują: American Airlines – 876 szt. (674 aktywne i 202 zaparkowane), Delta Air Lines, United Airlines i Southwest. W odniesieniu do roku poprzedniego liczba samolotów aktywnych jest mniejsza o 25%, co wynika z ograniczonego popytu na podróże lotnicze wywołanego pandemią koronawirusa.

Rosyjska droga do myśliwca piątej generacji – Piotr Butowski
Rosyjska droga do opracowania samolotu myśliwskiego 5 generacji była długa i zawiła. Związek Radziecki zaczął opracowywać nowy myśliwiec przewagi w powietrzu mniej więcej w tym samym czasie, w którym Stany Zjednoczone rozpoczęły program Advanced Tactical Fighter (ATF).Prace koncepcyjne rozpoczęły się w 1983 r., wraz z wprowadzeniem do produkcji seryjnej myśliwców 4  generacji MiG-29 i Su-27.

Royal Aircraft Factory S.E.5 na froncie zachodnim 1917-1918 (część II) – Tomasz Szlagor
W ostatnim roku wojny dywizjony myśliwców S.E.5a musiały sprostać nie tylko coraz trudniejszemu zadaniu utrzymania przewagi w powietrzu, ale również wesprzeć wojska lądowe Ententy, cofające się pod naporem ofensywy armii kajzera.

A oprócz tego:
• Aktualności wojskowe – Paweł Bondaryk, Józef M. Brzezina, Paweł Henski
• Aktualności cywilne – Paweł Bondaryk
• Trzynastu chętnych w programie Skyborg – Paweł Henski
• Łączy nas morze. Wywiad z dowódcą Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej komandorem dyplomowanym pilotem Jarosławem Czerwonko – Łukasz Pacholski
• Global Drone Conference 2020 – Joanna Wieczorek

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem listopadowego wydania "Lotnictwo Aviation International" na stronie: www.zbiam.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony