Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnictwo 7-8/2024 już w sprzedaży

"Lotnictwo" 7-8/2024 już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

30 lat Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej
Lotnictwo morskie jako pierwsze w naszych siłach zbrojnych odeszło od klasycznej struktury organizacyjnej opartej na pułkach i eskadrach. Utworzona rozkazami z 1994 roku Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej istnieje do dziś, choć przez lata zmieniał się jej skład i wyposażenie.

Wojna powietrzna nad Ukrainą. Czerwiec 2024 r.
Po majowym kryzysie front charkowski uległ w czerwcu wyraźnej stabilizacji. Siły rosyjskie odnotowały niewielkie postępy jedynie w Doniecku, ale nie udało im się na większą skalę wykorzystać skutków ściągnięcia ukraińskich rezerw do zatrzymania charkowskiej ofensywy. Działania rosyjskie skupiają się obecnie na kierunkach: Chasiw Jar, Toreck, Ocheretyne-Pokrowsk i w mniejszym stopniu Kupiańsk. Rosnącym problemem Ukrainy jest osłabiona obrona powietrzna. Deficyty występują zarówno wśród systemów krótkiego zasięgu do ochrony linii frontu, jak i w systemach dalekiego zasięgu do obrony wielkich miast i infrastruktury krytycznej. W tym samym czasie produkcja rosyjskich dronów i pocisków dalekiego zasięgu ciągle się rozwijała. W efekcie rosyjskie ataki sparaliżowały znaczną część ukraińskiej energetyki niejądrowej i w kraju są odczuwane niedobory prądu.

Siły Powietrzne i Kosmiczne Francji. Cz. I
Francuskie Siły Powietrzne i Kosmiczne obchodzą w tym roku 90. rocznicę utworzenia jako samodzielny rodzaj sił zbrojnych. Pod względem liczby eksploatowanych statków powietrznych plasują się w pierwszej dziesiątce największych sił powietrznych na świecie. Ich zadania obejmują cztery obszary: ochronę, odstraszanie, interwencję oraz zapewnienie zdolności do działania. Jednostki tworzące Strategiczne Siły Powietrzne są jednym z trzech komponentów francuskich sił odstraszania nuklearnego.

Clarence „Bud” Anderson (1922–2024)
17 maja, w wieku 102 lat, zmarł gen. bryg. Clarence „Bud” Anderson, znany amerykański potrójny as myśliwski z okresu drugiej wojny światowej. W USAF służył wiele lat po wojnie, m.in. jako oblatywacz. Wykonywał też loty bojowe w czasie wojny w Wietnamie. Podczas długoletniej emerytury bardzo aktywnie udzielał się w amerykańskim światku lotniczym, co zapewniło mu szeroką rozpoznawalność. Oto historia jego wojennych dokonań.

Bitwa powietrzna nad Surabają 3 lutego 1942 r.
Gdy 24 stycznia 1942 roku Japończycy zdobyli Kendari na wyspie Celebes oraz Balikpapan we wschodnim Borneo, Jawa znalazła się w zasięgu przebazowanych wkrótce na tamtejsze lotniska myśliwców i bombowców. Samoloty rozpoznawcze operujące z Balikpapanu pojawiły się nad wschodnią Jawą po raz pierwszy 1 lutego, a dwa dni później Japończycy przeprowadzili pierwsze uderzenie lotnicze. Oprócz bazujących na wschodzie Jawy myśliwców holenderskich w celu jego odparcia wystartowały też debiutujące nad Jawą amerykańskie P-40. W rezultacie doszło do największej bitwy powietrznej w obronie Holenderskich Indii Wschodnich.

Republic P-43 Lancer – monografia
Dziś już niemal zapomniany, samolot myśliwski Republic P-43 Lancer był ogniwem pośrednim pomiędzy niezbyt udanym P-35 (pierwszym produkowanym seryjnie amerykańskim myśliwcem w układzie wolnonośnego dolnopłata o całkowicie metalowej półskorupowej konstrukcji, z zakrytą kabiną i chowanym podwoziem) a słynnym P-47 Thunderbolt (najliczniej produkowanym amerykańskim myśliwcem w dotychczasowej historii). Powstał w okresie, gdy amerykańskie lotnictwo wojskowe usilnie poszukiwało nowych myśliwców o wysokich osiągach, dorównujących zagranicznym konstrukcjom. Lancery trafiły do wyposażenia sił powietrznych Stanów Zjednoczonych, Australii i Chin, ale tylko w tym ostatnim kraju zostały wykorzystane bojowo jako myśliwce.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata:
•  Aktualności z kraju
•  Aktualności wojskowe
•  Aktualności cywilne
•  Pierwszy start Ariane 6
•  20 lat misji „Baltic Air Policing”

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem "Lotnictwa" 7-8/2024 na stronie: https://magnum-x.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony