Przejdź do treści
Lotnictwo 7-8/2022
Źródło artykułu

Lotnictwo 7-8/2022 już w sprzedaży

"Lotnictwo" 7-8/2022 już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

KAI T-50 Golden Eagle/FA-50 Fighting Eagle
27 lipca br. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził trzy umowy ramowe z firmami z Republiki Korei w sprawie zakupów południowokoreańskiego uzbrojenia dla Sił Zbrojnych RP. Jedna z nich dotyczy pozyskania na potrzeby Sił Powietrznych 48 lekkich samolotów bojowych KAI FA-50 Fighting Eagle. Warto więc poznać bliżej ten samolot, jego historię powstania i rozwoju oraz służbę u obecnych użytkowników.

Wojna powietrzna nad Ukrainą. 24 czerwca – 23 lipca 2022
W piątym miesiącu wojny siły zbrojne Federacji Rosyjskiej zdołały odnieść jedynie lokalne sukcesy taktyczne. Zajęcie pod koniec czerwca zakola Dońca Siewierskiego przesunęło linię frontu w Donbasie o kolejnych kilkanaście kilometrów, lecz do rozwinięcia powodzenia na skalę operacyjną rosyjskim wojskom po prostu zabrakło sił. Siły Zbrojne Ukrainy sprawnie przeprowadziły odwrót i ustabilizowały sytuację na nowej linii obrony w rejonie Siewierska i Bachmutu. Z kolei wojska rosyjskie zaległy na dłuższy moment, aby złapać wytchnienie po wyczerpującej fazie działań. Pauza operacyjna zbiegła się z nasileniem ukraińskiego ostrzału za pomocą pozyskanych z Zachodu precyzyjnych rakietowych systemów artyleryjskich MARS i HIMARS. Uderzenia te zdezorganizowały rosyjski system dowodzenia i zaopatrzenia w amunicję, pozbawiając agresora zdolności i chęci do podejmowania większych działań ofensywnych. Jednocześnie strona ukraińska rozpoczęła pod koniec maja długo zapowiadane działania zaczepne w obwodzie chersońskim. W obliczu silnej rosyjskiej obrony ukraińskie postępy terytorialne na tym froncie można jednak nazwać symbolicznymi, choć działania te skutecznie odciągają uwagę rosyjskiego dowództwa od Donbasu. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że uderzenie na Chersoń ma charakter dywersyjny, a jego celem jest rozciągniecie na szerszym froncie sił przeciwnika, które – wobec braku mobilizacji od początku wojny – zmagają się z problemami kadrowymi.

Boeing (MDC) C-17A Globemaster III. Cz. II
Samolot transportowy C-17A w największej liczbie eksploatowany jest przez amerykańskie US Air Force, zapewniając im niezrównane możliwości w zakresie transportu ciężkich ładunków na duże odległości. Siły powietrzne siedmiu innych państw nabyły 50 Globemasterów III, trzy kolejne są zaś wykorzystywane w ramach programu Strategic Airlift Capability, w którym partycypuje 12 krajów, w tym Polska.

Tupolew Tu-22.  Cz. I
Samolot Tu-22 był przedstawicielem nowej klasy naddźwiękowych bombowców dalekiego zasięgu, których taktyka działania opierała się na dotarciu do celu w locie na dużej wysokości z dużą prędkością. Stworzenie takiej maszyny wymagało zastosowania najnowszych osiągnięć nauki i techniki. Koncepcja naddźwiękowego bombowca zoptymalizowanego do lotów na dużych wysokościach szybko stała się jednak przestarzała, ponieważ rozwój obrony przeciwlotniczej znacznie skomplikował użycie takich samolotów. W związku z tym rozwój Tu-22 przebiegał w kierunku stworzenia nosiciela rakiet.

Challenge 1932 – 90 lat legendy Żwirki i Wigury
W chwili odbywania się tej ostatniej konkurencji, wyścigu na 300-kilometrowym trójkącie w okolicy Berlina, byłem ze Stachem Rogalskim i kilkoma kolegami na lotnisku mokotowskim, w pokoju radiostacji. Dwóch operatorów prowadziło nasłuch i radiotelegraficzny dialog ze swymi kolegami radiooperatorami na lotnisku w Berlinie. Podawali oni morsem najnowsze wiadomości otrzymywane od spikera. Z głośnika wydobywały się nerwowe dźwięki „ti-ti-ta-ta”, a spod ołówka naszego radiotelegrafisty wybiegały szybko kreślone litery układające się w tekst.

Walter Wolfrum – as Jagdgeschwader 52 w bitwach powietrznych od Kubania po Śląsk 
Cz. III – działania nad Mołdawią i w bitwie nad Jassami

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata:
•  Aktualności wojskowe
•  Aktualności cywilne
•  Prezentacja Eurofightera na Farnborough 2022
•  Kontrakty Farnborough International Airshow
•  Plany rosyjskiego przemysłu
• Grupa Pokazowa „Black Eagles”

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem "Lotnictwa" 7-8/2022 na stronie: www.magnum-x.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony