Przejdź do treści
Lotnictwo 12/2022
Źródło artykułu

Lotnictwo 12/2022 już w sprzedaży

"Lotnictwo" 12/2022 już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Prezentacja bombowca B-21 Raider
2 grudnia na terenie słynnych zakładów Air Force Plant 42 w Palmdale w Kalifornii doszło do prezentacji pierwszego egzemplarza najnowszego amerykańskiego samolotu bojowego – bombowca strategicznego nowej generacji Northrop Grumman B-21 Raider.

Wojna powietrzna nad Ukrainą – 24 października – 23 listopada 2022
Dziewiąty miesiąc wojny stał pod znakiem wycofania się wojsk rosyjskich z rejonu Chersonia na wschodni brzeg Dniepru, a tym oddania samego miasta. Stanowi to ostateczne potwierdzenie rezygnacji Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej z planów ofensywnych mających znaczenie strategiczne. Kontynuowały one jednak rozpoczętą w poprzednim miesiącu kampanię przeciwko ukraińskiemu systemowi elektroenergetycznemu. Lotnictwo taktyczne obu stron starało się atakować przednie pozycje nieprzyjaciela w rejonie frontu.

Lotnictwo Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy
Oprócz Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy (SP SZU; ukr. Powitriani Syły Zbrojnych Sył Ukrajiny), które są samodzielnym rodzajem sił zbrojnych w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy (Zbrojni Syły Ukrajiny), innym ważnym elementem lotnictwa wojskowego jest Lotnictwo Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy (LWL SZU; Armijśka Awiacija Suchoputnych Wijśk Zbrojnych Sył Ukrajiny). Jako integralna część Wojsk Lądowych SZU (Suchoputni Wijśka Zbrojnych Sył Ukrajiny) dysponuje większością floty śmigłowców SZU i ma za zadanie bezpośrednie wspieranie pododdziałów wojsk lądowych – przede wszystkim poprzez zapewnienie bliskiego wsparcia z powietrza (Close Air Support, CAS), ewakuacji medycznej (Medical Evacuation, MEDEVAC), poszukiwania i ratownictwa (Search and Rescue, SAR), a także transport żołnierzy i zaopatrzenia. Podobnie jak w przypadku SP SZU, dzięki niezwykłej determinacji żołnierzy LWL również zdołało zachować większość swoich zasobów operacyjnych i nawet teraz – grubo ponad 170 dni od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego – nadal pozostaje w akcji, aktywnie wspierając Wojska Lądowe na froncie pomimo bardzo trudnych warunków.

Samolot szturmowy Suchoj Su-25. Cz. II
Wprowadzony do służby w 1981 roku samolot szturmowy Su-25 od początku lat 80. był używany przez radzieckie, a następnie rosyjskie siły powietrzne we wszystkich konfliktach zbrojnych, które prowadziły ZSRR i Federacja Rosyjska od czasów inwazji na Afganistan. Samoloty Su-25 były w tych konfliktach „końmi roboczymi” radzieckiego, a później rosyjskiego lotnictwa taktycznego. Także w czasie prowadzonej obecnie wojny przeciwko Ukrainie samoloty tego typu stanowią podstawowy element bliskiego wsparcia lotniczego wojsk lądowych rosyjskiego agresora.

Działania lotnicze w bitwie nad Chałchyn-Goł. Cz. I
Zanim rozpoczęła się druga wojna światowa, w maju 1939 roku w odległej Azji doszło do starcia między przyszłymi jej uczestnikami – ZSRS i Japonią. Konflikt ze względu na masowe użycie lotnictwa zasługuje na szczególną uwagę, jako że intensywność walk powietrznych była porównywalna do tych toczonych w przełomowych okresach pierwszej wojny światowej.

McDonnell F2H (F-2) Banshee
McDonnell F2H Banshee był jednym z kilku typowych pokładowych samolotów myśliwskich z napędem odrzutowym zamówionych przez US Navy jeszcze podczas drugiej wojny światowej. Jego prototyp oblatano dopiero w styczniu 1947 roku, a dostawy maszyn seryjnych rozpoczęły się w sierpniu 1948. Do października 1953 roku wyprodukowano w sumie 895 egz. Samolot okazał się całkiem udany i w latach 50. był jednym z podstawowych myśliwców US Navy. To właśnie dzięki Banshee firma McDonnell przekształciła się z niewielkiej, praktycznie nieznanej wytwórni w jednego z głównych dostawców pokładowych myśliwców odrzutowych dla US Navy.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata:
•  Aktualności z kraju
•  Aktualności wojskowe
•  Aktualności cywilne
•  Zwycięstwo Bella w programie FLRAA

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem "Lotnictwa" 12/2022 na stronie: www.magnum-x.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony