Leszno – jedyne takie miejsce

Roman Czejarek na tle samolotu (fot. polskieradio.pl)

27 listopada Leszno było gościem w wielu domach w Polsce, a także za granicą. To dzięki audycji radiowej Jedynki "Jedyne takie miejsce", która w sobotę nadawana była na żywo właśnie z tego miasta. Gospodarzem audycji był znany i lubiany radowiec – Roman Czejarek.

W minioną sobotę, Radiowa Jedynka nadawała z Leszna od godz. 9.00 do 12.00. Wóz transmisyjny stanął na leszczyńskim lotnisku, bo to właśnie z lotnictwem Leszno kojarzone jest w Polsce i na świecie. Naturalną koleją rzeczy były rozmowy o szybowcach i szeroko rozumianym lataniu.

Jak mówił Michał Graczyk, na leszczyńskim lotnisku "dwa razy do roku odbywają się zawody szybowcowe na 80-100 szybowców. Odbywają się też mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata". I poinformował, że "najbliższe zaplanowano na lipiec 2023 roku".

Mistrzyni w lotach balonem – Daria Dudkiewicz-Goławska – opowiadała o tym jak się lata w sportach balonowych: "Kierunek lotu jest uzależniony od kierunku wiatru, a wysokość reguluje się ogrzewając bądź ochładzając powietrze w czaszy balonu". Wyjaśniała też, dlaczego balony latają 2-3 godziny po wschodzie słońca i tyle samo czasu przed zachodem, a nie na przykład w południe.

W kolejnych wejściach na antenę, Leszno zaprezentowało także inne swoje walory. Była też chwila by wspomnieć o historii tego miasta i pamiątkach z przeszłości. Kto nie słuchał sobotniej audycji, może odtworzyć nagrania na stronie www.polskieradio.pl

Źródło: UM Leszno
comments powered by Disqus