Przejdź do treści
Źródło artykułu

Książka "The SIX. Niezwykła historia pierwszych amerykańskich astronautek"

Niedawno na rynku wydawniczym ukazała się książka pt. "The SIX. Niezwykła historia pierwszych amerykańskich astronautek" autorstwa Loren Grush, wydana nakładem Wydawnictwa Astra.

To niezwykła, oparta na faktach historia pierwszych amerykańskich astronautek – sześciu niezwykłych kobiet, które na zawsze zapisały się w dziejach świata.

Gdy w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku NASA wysłała astronautów na Księżyc, w grupie tej zabrakło kobiet. Ich nieobecność usprawiedliwiano tym, że do tak trudnego zadania nadają się wyłącznie wojskowi piloci doświadczalni, a więc przedstawiciele społeczności złożonej wyłącznie z mężczyzn.

Były to czasy, w których kobiet nie zachęcano do pracy naukowej. Uważano je za zbyt delikatne, jak na wymogi lotu kosmicznego. W końcu jednak NASA zmieniła zdanie i dopuściła do procesu selekcyjnego wszystkich, niezależnie od rasy i płci. Spośród ośmiu tysięcy kandydatów, zgłoszonych w 1977 roku do korpusu astronautów, wybrano elitarną szóstkę – Sally Ride, Judy Resnik, Annę Fisher, Kathy Sullivan, Shannon Lucid i Rheę Seddon.

W The Six uznana dziennikarka Loren Grush ukazuje portrety pełnych pasji, nietuzinkowych kobiet. Wyjaśnia, skąd wzięła ich fascynacja kosmosem i opisuje, w jaki sposób godziły życie prywatne z pracą i jak radziły sobie z trudnymi szkoleniami czy wieloletnimi przygotowaniami do obsługi skomplikowanych urządzeń na orbicie.

Wszyscy pamiętają głównie o historycznym pierwszym locie Sally Ri­de, ale przecież każda z „Szóstki” pozostawiła trwały ślad w historii lotów kosmicznych. Pasja każdej z nich wywarła istotny wpływ na rozwój całego programu kosmicznego, a Judy Resnik poświęciła życie w katastrofie promu kosmicznego Challenger.

Loren Grush jest córką dwojga inżynierów NASA, wyrastała więc otoczona ekspertami od rakiet. Aktualnie pracuje dla „Bloomberg News” jako dziennikarka specjalizująca się w tematyce kosmicznej. Wcześniej była starszym redaktorem naukowym w serwisie internetowym „The Verge” poświęconym nowym technologiom i prowadziła program „Space Craft” pokazujący tajniki szkolenia astronautów. Publikowała też w „The New York Times”, „Popular Science” i „Nautiliusie” oraz występowała jako ekspertka w licznych programach telewizyjnych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony