Książka "Nocni myśliwi"

Książka "Nocni myśliwi" (fot. Wydawnictwo Znak Horyzont)

W dniu 24 marca br. na rynku wydawniczym ukazała się książka pt. "Nocni myśliwi" autorstwa Marka Łuszczyny, wydana nakładem Wydawnictwa Znak Horyzont.

To historia o tym jak Polacy zorganizowali najsłynniejszą ucieczkę z nazistowskiego obozu. Książka ukazała się w 77. rocznicę tego wydarzenia. W nocy z 24 na 25 marca 1944 roku uciekinierzy zebrali się w baraku, w którym znajdowało się wejście do tunelu. Okazało się wtedy, że tunel jest za krótki i kończy się przed linią lasu. Ponadto ogłoszony alarm lotniczy nie był na rękę uciekinierom planującym ucieczkę pociągiem. Pomimo to z tunelu zdążyło wydostać się 76 jeńców, zanim wartownicy zauważyli uciekinierów.

Lotnicy od pierwszej chwili realizują swój główny cel – ucieczkę. Najbardziej spektakularna akcja drugiej wojny światowej, w której kluczową rolę odegrali nasi rodacy. Dlaczego Polacy zostali w tej historii zapomniani?

Polscy lotnicy. Niemiecki obóz. Spektakularna międzynarodowa ucieczka
Dla nazistów była ona kompromitacją
Brytyjczycy chwalą się nią do dziś
O Polakach nie pamięta nikt

Najlepsi lotnicy bombowi RAF-u. Bezlitośni łowcy wypatrujący pod osłoną nocy swoich celów – niemieckich miast i fabryk napędzających nazistowską machinę wojenną. W końcu zestrzeleni i schwytani trafiają do obozu jenieckiego – Stalagu Luft III.

Od pierwszej chwili realizują swój główny cel – ucieczkę. Jak zamkniętym w obozie żołnierzom udaje się pod czujnym okiem nazistów wybudować trzy długie tunele? W jaki sposób podrabiają dokumenty, kreślą dokładne mapy? Jakim cudem szyją skrojone na miarę niemieckie mundury? A wreszcie – jak ponad 60 osobom udaje się wydostać z niewoli, dokonując rzeczy niemożliwej – największej ucieczki z nazistowskiego obozu w dziejach?

Jaką rolę w tej ucieczce odegrali Polacy? Jakie były losy uciekinierów? I dlaczego Polacy zostali w tej historii zapomniani?

Najbardziej spektakularna akcja drugiej wojny światowej, w której kluczową rolę odegrali nasi rodacy. Historia najsłynniejszej ucieczki opowiedziana po raz pierwszy z polskiego punktu widzenia. 

Źródło: Wydawnictwo Znak Horyzont
comments powered by Disqus