Przejdź do treści
Nad Lewantem i Italią. Z historii 318. Dywizjonu Myśliwsko-Rozpoznawczego 'Gdańskiego', tom II (fot. Wydawnictwo Inforteditions)
Źródło artykułu

Książka: Nad Lewantem i Italią. Z historii 318. Dywizjonu Myśliwsko-Rozpoznawczego "Gdańskiego", tom II

Niedawno na rynku wydawniczym ukazała się książka pt. "Nad Lewantem i Italią. Z historii 318. Dywizjonu Myśliwsko-Rozpoznawczego "Gdańskiego", tom II, autorstwa Andrzeja Olejko, wydana nakładem Wydawnictwa Infort Editions.

318 Dywizjon Myśliwski Rozpoznawczy został utworzony Rozkazem Inspektoratu Lotnictwa [L. Dz. 598/TJ/Org/43] z dnia  20 marca 1943 roku. Zadanie dywizjonu: współpraca na polu bitwy z jednostkami Wojska Polskiego tworzącymi się na Bliskim Wschodzie. Skład dywizjonu: dwie eskadry po 9 samolotów myśliwskich, eskadra techniczna; sekcje: uzbrojenia, samochodowa, łączności, fotograficzna, przeciwgazowa, pożarowa i łącznikowa; kancelaria dywizjonu, izba chorych, posterunek policji [żandarmerii], trzy kasyna. Dywizjon był całkowicie samowystarczalny. Przydzielony do dywizjonu personel pochodził z innych jednostek Polskich Sił Powietrznych. Pierwsze kroki stawia dywizjon na lotnisku Detling, koło Maidstone.

Tymi słowami drugi dowódca gdańskiego dywizjonu kpt. (F/Lt/S/Ldr)  Leszek Wielochowski, pełniący swą funkcję od 5 VIII 1943 r., wspominał w kronice dywizjonowej początki jednostki tworzonej od wiosny 1943 r., w chwili gdy Polskie Siły Powietrzne (PSP), krwawiąc lojalnie przy sojusznikach, miały za sobą bardzo długą i bolesną listę strat.

Czy dziś, w dobie III Rzeczpospolitej w Gdańsku jest ulica 318. Dywizjonu Myśliwsko-Rozpoznawczego (DM-R)?

Spis treści:
V. We wschodnich Włoszech, nad brzegiem morza
Mielim lotnisko, pożal się Boże!
Ciągle w ogniu czyli od Ankony po Linię Gotów
VI. Najgorszy kłopot z całym lataniem,
Że musisz skończyć je lądowaniem…
czyli jesienna i zimowa wojna nad „apenińskim butem”
VII. Gdy będę w domu, powiem do dzieci:
Wasz ojciec miewał cele przy Chieti…
Rok 1945, czyli nad Linią Gotów
VIII. Czasem sąsiadom „zaleję” w barze,
Jakem wypatrzył statki w Pescarze…
Bolonia 1945
IX. Wszyscyśmy w Polsce znali komara,
To go moskitem przezwała wiara… Złamane skrzydła 1945-1946
Słowo na zakończenie
Bibliografia
Streszczenie
Summary
Indeks osobowy
Indeks miejscowości

Andrzej Artur Olejko (ur. w 1963 r. w Brzozowie) – historyk, doktor habilitowany prof. URz, specjalizujący się w historii wojskowości i problematyce lotniczej, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu.
Wraz z red. Jerzym Pasierbem na falach „Polskiego Radia Rzeszów” prowadzi cykliczny program „Bitwy, Kampanie, Militaria”. Jest również twórcą cyklu programowego „Zakamarki Przeszłości” ukazującego się od 2007 r. w TVP Rzeszów oraz członkiem Stowarzyszenia Kolekcjonerów „Ziemia Pucka” i Stowarzyszenia Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. Przewodniczący Rady Naukowej Muzeum 303 w Napoleonie. Autor, współautor, redaktor i współredaktor wielu artykułów i pozycji książkowych.


Przeczytaj również:
Książka: Nad Lewantem i Italią. Z historii 318. Dywizjonu Myśliwsko-Rozpoznawczego "Gdańskiego", tom I

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony