Przejdź do treści
Nad Lewantem i Italią. Z historii 318. Dywizjonu Myśliwsko-Rozpoznawczego "Gdańskiego", tom I (fot. Wydawnictwo Inforteditions)
Źródło artykułu

Książka: Nad Lewantem i Italią. Z historii 318. Dywizjonu Myśliwsko-Rozpoznawczego "Gdańskiego", tom I

Niedawno na rynku wydawniczym ukazała się książka pt. "Nad Lewantem i Italią. Z historii 318. Dywizjonu Myśliwsko-Rozpoznawczego "Gdańskiego", tom I, autorstwa Andrzeja Olejko, wydana nakładem Wydawnictwa Infort Editions.

318 Dywizjon Myśliwski Rozpoznawczy został utworzony Rozkazem Inspektoratu Lotnictwa [L. Dz. 598/TJ/Org/43] z dnia  20 marca 1943 roku. Zadanie dywizjonu: współpraca na polu bitwy z jednostkami Wojska Polskiego tworzącymi się na Bliskim Wschodzie. Skład dywizjonu: dwie eskadry po 9 samolotów myśliwskich, eskadra techniczna; sekcje: uzbrojenia, samochodowa, łączności, fotograficzna, przeciwgazowa, pożarowa i łącznikowa; kancelaria dywizjonu, izba chorych, posterunek policji [żandarmerii], trzy kasyna. Dywizjon był całkowicie samowystarczalny. Przydzielony do dywizjonu personel pochodził z innych jednostek Polskich Sił Powietrznych. Pierwsze kroki stawia dywizjon na lotnisku Detling, koło Maidstone.

Tymi słowami drugi dowódca gdańskiego dywizjonu kpt. (F/Lt/S/Ldr)  Leszek Wielochowski, pełniący swą funkcję od 5 VIII 1943 r., wspominał w kronice dywizjonowej początki jednostki tworzonej od wiosny 1943 r., w chwili gdy Polskie Siły Powietrzne (PSP), krwawiąc lojalnie przy sojusznikach, miały za sobą bardzo długą i bolesną listę strat.

Czy dziś, w dobie III Rzeczpospolitej w Gdańsku jest ulica 318. Dywizjonu Myśliwsko-Rozpoznawczego (DM-R)?

Spis treści:
A potem powiem, jak Dyon Gdański
Przeszedł walecznie front italiański…
Czyli tytułem wstępu
I. Byliśmy zbieraniną w całym tego słowa znaczeniu… Pierwsze rozkazy, pierwsze loty, pierwsze straty, czyli czas starych „Hurricane’ów”
II. Zanim opowiem, podajcie wina, żebym opłukał pył Quassassina… Żegnaj Albionie, witaj Lewancie
III. Coś mocniejszego dajcie po chwili, To wam opowiem o Muquebilli… Niech żyje 1944-ty
IV. Front przywitał nas bardzo życzliwie. Niemcy prawie nie strzelali… Od Cassino po Ankonę, czyli w ogniu Flak-u
Indeks osobowy
Indeks miejscowości

Andrzej Artur Olejko (ur. w 1963 r. w Brzozowie) – historyk, doktor habilitowany prof. URz, specjalizujący się w historii wojskowości i problematyce lotniczej, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu.
Wraz z red. Jerzym Pasierbem na falach „Polskiego Radia Rzeszów” prowadzi cykliczny program „Bitwy, Kampanie, Militaria”. Jest również twórcą cyklu programowego „Zakamarki Przeszłości” ukazującego się od 2007 r. w TVP Rzeszów oraz członkiem Stowarzyszenia Kolekcjonerów „Ziemia Pucka” i Stowarzyszenia Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. Przewodniczący Rady Naukowej Muzeum 303 w Napoleonie. Autor, współautor, redaktor i współredaktor wielu artykułów i pozycji książkowych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony