Książka "Bałtyckie niebo 1939. Niemieckie lotnictwo morskie w Kampanii Wrześniowej"
Na rynku wydawniczym ukazała się książka pt. "Bałtyckie niebo 1939. Niemieckie lotnictwo morskie w Kampanii Wrześniowej" autorstwa Andrzeja Olejko, wydana nakładem Wydawnictwa Infort Editions.
W 2024 r. przypada 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Historiografia światowa dotycząca tego konfliktu jest nad wyraz bogata, jednak uważny jej badacz znajdzie w niej warte uzupełnienia luki. Rok wcześniej w 2023 r. minęło 100 rocznica powstania MDLot. w Pucku, świętowana jedynie przez środowisko cywilne (Festiwal Lotniczy Puck) oraz 90. rocznica wejścia MDLot w skład struktur polskiej Floty, zupełnie nie dostrzeżona przez Dowództwo Floty jak i wojskowe środowisko lotnicze. Jedną z ww luk jest tematyka działań lotniczych nad Bałtykiem w 1939 r., z szczególnym uwzględnieniem działań niemieckiego lotnictwa morskiego.
W 1920 r. Rzeczpospolita Polska (RP) wraz z jej powrotem nad Bałtyk, stała się krajem „wspólnoty bałtyckiej”. W tym też roku zaczęto tworzyć polską Marynarkę Wojenną (MW) oraz jej morskie skrzydła – lotnictwo morskie. W 1939 r. podczas Kampanii Wrześniowej jego przeciwnikiem stało się o wiele liczniejsze i nowocześniejsze niemieckie lotnictwo morskie. Jego działaniom poświęcona jest to opracowanie po raz pierwszy prezentujące szeroki obraz „czarnych krzyży” nad Bałtykiem...
Andrzej Artur Olejko (ur. w 1963 r. w Brzozowie) – historyk, doktor habilitowany prof. URz, specjalizujący się w historii wojskowości i problematyce lotniczej, wykładowca Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu.
Wraz z red. Jerzym Pasierbem na falach „Polskiego Radia Rzeszów” prowadzi cykliczny program „Bitwy, Kampanie, Militaria”. Jest również twórcą cyklu programowego „Zakamarki Przeszłości” ukazującego się od 2007 r. w TVP Rzeszów oraz członkiem Stowarzyszenia Kolekcjonerów „Ziemia Pucka” i Stowarzyszenia Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. Przewodniczący Rady Naukowej Muzeum 303 w Napoleonie. Autor, współautor, redaktor i współredaktor wielu artykułów i pozycji książkowych.
Spis treści:
- Tytułem wstępu
- I. Polskie skrzydła nad Bałtykiem… O wojskowym i sportowym lataniu do 1939 r. słów kilka
- II. Za pięć dwunasta… Niemieckie lotnictwo morskie nad Bałtykiem w okresie 23 sierpnia – 1 września 1939 r.
- III. Albo na dnie z honorem lec… Działania niemieckiego lotnictwa morskiego nad polskim Wy-brzeżem w dniach 1-7 września 1939 r.
- IV. Gasnące ognie… Nasilenie działań niemieckiego lotnictwa morskiego nad Bałtykiem w okresie 8-13 września 1939 r.
- V. Kurs bojowy Kępa Oksywska… Niemieckie lotnictwo morskie nad polskim Wybrzeżem w dniach 14-19 września 1939 r.
- VI. My wytrzymamy do października… Niemieckie skrzydła nad Zatoką Gdańską w końcowym okresie walk 20 września – 2 października 1939 r.
- VII. Echa ostatnich salw… Bilans działań lotniczych nad Bałtykiem
- Zakończenie
- Posłowie (Grzegorz Tyluś)
- Aneks źródłowy
- Bibliografia
Komentarze