Przejdź do treści
Źródło artykułu

Książka "Aeroklub Lubelski. Historia lat 1945-2022"

Jak poinformowała Rada Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego, dwóch kolegów podjęło się opracowania historii jednego z najstarszych i najaktywniejszych klubów lotniczych ‒ Aeroklubu Lubelskiego.

Pomysł się powiódł wyśmienicie i tak powstała biografia. Władysław Bubień i Mirosław Gajewski zrobili kawał dobrej roboty.

Książka "Aeroklub Lubelski. Historia lat 1945-2022" ukazała się w połowie maja 2024 roku. Stanowi kontynuację historii lubelskiego klubu. Wcześniejsze dzieje lotnicze Lubelszczyzny zostały opisane przez Mirosława Gajewskiego w książce „Lubelski Klub Lotniczy – Aeroklub Lubelski w okresie II Rzeczypospolitej”, wydanej w 2012 roku. Nowa książka też, w pewnym stopniu, ma charakter historycznego dokumentu. Kończy się na 95-leciu aeroklubu obchodzonym w 2022 roku. Przedstawia działalność regionalnego klubu na tle całego stowarzyszenia w zmieniających się warunkach politycznych ‒ poczynając od pełnych trudu i wyrzeczeń, ale i entuzjazmu lat powojennych.

Od tamtego czasu w lotnictwie, także sportowym, nastąpił niebywały postęp ‒ pomimo trudności i ograniczeń związanych z panującym ustrojem w Polsce Ludowej. Lotnicze sukcesy Polaków są bezsporne. Wielu sympatyków, w tym adeptów klubowego latania, nie jest tego świadomych.

Szkolenie w aeroklubie dla niektórych może być fascynującą, romantyczną przygodą, dla innych, oprócz sportu, początkiem zawodowego życiorysu w wojsku, Straży Granicznej, policji, liniach lotniczych, lotnictwie sanitarnym, gospodarczym oraz wielu innych formacjach lotnictwa cywilnego, określanego ogólnie jako General Aviation. W lubelskim klubie stało się to udziałem setek osób. W książce można znaleźć wiele tego przykładów, także opisanych słowami ich bohaterów.

Format A4, twarde okładki, 568 stron, ponad 700 fotografii i dokumentów.

Więcej informacji na stronie: https://rslap.org

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony