Przejdź do treści
Port Lotniczy Kraków - droga startowa (fot. Jacek Krawczyk)
Źródło artykułu

Kraków: decyzja środowiskowa o nowym pasie startowym w tym roku?

Międzynarodowy port lotniczy im. Jana Pawła II w podkrakowskich Balicach ma nadzieję, że w tym roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wyda decyzję środowiskową, która pozwoli na rozpoczęcie realizacji inwestycji budowy nowej, drugiej i niezależnej drogi startowej.

Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport, powiedział, że port chce oddać wymagany przepisami raport o oddziaływaniu środowiskowym jak najszybciej.

W marcu 2022 roku, po ponad sześciu latach od rozpoczęcia procedury uzyskiwania zezwoleń na rozpoczęcie budowy drugiej, niezależnej drogi startowej, Naczelny Sąd Administracyjny ostatecznie oddalił skargę kasacyjną złożoną przez pełnomocnika prawnego Międzynarodowego Portu Lotniczego w Krakowie. Małopolskie lotnisko negowało wyrok sądu niższej instancji, który uchylał decyzję środowiskową na wybudowanie nowej drogi startowej. Wyrok NSA nie podlegał zaskarżeniu. W praktyce oznaczało to wstrzymanie wszystkich procedur, w tym także pozyskania środków z resortu infrastruktury na realizację tej inwestycji. Poprzednia decyzja została unieważniona, gdyż RDOŚ powołał się na nieprecyzyjne analizy środowiskowe urzędu.

Złożenie raportu oddziaływania (nowej drogi startowej, od red.) jest jednym z wymogów postępowania scopingowego. Chcemy jak najszybciej go oddać i czekać na konkretne decyzje (Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach, od red.) – powiedział w rozmowie z Rynkiem Lotniczym Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

Prezes portu w Balicach prognozuje, że wydana zostanie w tym roku decyzja, która pozwoli rozpocząć realizację, bardzo ważnej z punku widzenia lotniska, regionu, inwestycji.

Mamy nadzieje, że w tym roku ziści się nasze marzenie, czyli otrzymanie decyzji środowiskowej – dodał Włoszek.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony