Konkurs MON konstruktorzy BSP z LAW zakończyli na podium
Zakończył się konkurs o nagrodę Ministra Obrony Narodowej za realizację projektu Bezzałogowego Systemu Powietrznego, Bezzałogowego Systemu Lądowego lub Bezzałogowego Systemu Morskiego do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa.
W związku z dużym potencjałem wiedzy, kreatywności i możliwości konstruktorskich, jaki posiadają studenci uczelni wojskowych Minister Obrony Narodowej ogłosił konkurs na opracowanie i wykonanie BSP, BSL lub BSM na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa.
Przedmiotem Konkursu było wyłonienie najlepszych rozwiązań z zakresu BSP, BSL lub BSM w następujących kategoriach:
I. operacyjno-rozpoznawcze – projekt oceniany pod kątem możliwości wykrycia, rozpoznania oraz śledzenia obiektu/celu, możliwości monitorowania i kontroli obszaru zainteresowania, np. granic lub strefy przybrzeżnej, wsparcia;
II. bojowe – projekt oceniany pod kątem; możliwości przenoszenia i użycia środków bojowych/środków rażenia;
III. amunicja krążąca – projekt oceniany pod kątem możliwości wykrycia, rozpoznania oraz ataku na wyznaczony cel poprzez autodestrukcję;
IV. wsparcia – projekt oceniany pod kątem możliwości ewakuacji, dostawy amunicji, wyposażenia, środków medycznych i żywności do wysuniętych stanowisk wojsk własnych.
Celem konkursu o nagrodę Ministra Obrony Narodowej było wyłonienie na podstawie przygotowanych koncepcji i zrealizowanych projektów najlepszych rozwiązań z zakresu technik, technologii i inżynierii Bezzałogowych Systemów Powietrznych, Lądowych i Morskich znajdujących zastosowanie w obronności i bezpieczeństwie państwa. Dodatkowo przeprowadzony konkursu zapewni identyfikację potencjału badawczo-rozwojowego w uczelniach wojskowych, promowanie osiągnięć studentów i doktorantów uczelni wojskowych oraz popularyzowanie wiedzy w zakresie tematyki konkursu.
W Lotniczej Akademii Wojskowej, podejmując wyzwanie, do konkursu przystąpił zespół studentów i podchorążych z Naukowego Koła Młodych Konstruktorów pod opieką Adama Wetoszki oraz z Naukowego Koła Awioników pod kierownictwem Andrzeja Rypulaka.
Sierż. pchor. Jakub Turko za projekt Bezzałogowy Statek Powietrzny Kamikaze krótkiego zasięgu klasy micro "Hornet", który pozwala wykryć, rozpoznać cel a w przypadku podjęcia decyzji o ataku umożliwi rażenie celu poprzez autodestrukcję zajął I miejsce.
Natomiast Jan Domino, sierż. pchor. Marcin Borys, sierż. pchor. Maciej Pasek oraz sierż. pchor. Paweł Pasek zajęli dwukrotnie drugie miejsce w kategoriach: operacyjno-rozpoznawczej oraz bojowej. W kategorii operacyjno-rozpoznawczej wykonano BSP rozpoznania Kondor, który dzięki dużej doskonałości aerodynamicznej oraz panelach fotowoltaicznych zamontowanych na skrzydłach jest w stanie długotrwale prowadzić rozpoznanie pola walki.
W kategorii bojowej wykonano BSP bojowy Punisher, którego głównym zdaniem jest rażenie celów przeciwnika przy użyciu zdalnie naprowadzanej amunicji krążącej znajdującej się na pokładzie statku nosiciela.
Serdecznie gratulujemy!
Komentarze