Przejdź do treści
Kondor - BSP rozpoznania w locie (fot. M. Dwulatek)
Źródło artykułu

Konkurs MON konstruktorzy BSP z LAW zakończyli na podium

Zakończył się konkurs o nagrodę Ministra Obrony Narodowej za realizację projektu Bezzałogowego Systemu Powietrznego, Bezzałogowego Systemu Lądowego lub Bezzałogowego Systemu Morskiego do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa.

W związku z dużym potencjałem wiedzy, kreatywności i możliwości konstruktorskich, jaki posiadają studenci uczelni wojskowych Minister Obrony Narodowej ogłosił konkurs na opracowanie i wykonanie BSP, BSL lub BSM na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa.

Przedmiotem Konkursu było wyłonienie najlepszych rozwiązań z zakresu BSP, BSL lub BSM w następujących kategoriach:
I. operacyjno-rozpoznawcze – projekt oceniany pod kątem możliwości wykrycia, rozpoznania oraz śledzenia obiektu/celu, możliwości monitorowania i kontroli obszaru zainteresowania, np. granic lub strefy przybrzeżnej, wsparcia;
II. bojowe – projekt oceniany pod kątem; możliwości przenoszenia i użycia środków bojowych/środków rażenia;
III. amunicja krążąca – projekt oceniany pod kątem możliwości wykrycia, rozpoznania oraz ataku na wyznaczony cel poprzez autodestrukcję;
IV. wsparcia – projekt oceniany pod kątem możliwości ewakuacji, dostawy amunicji, wyposażenia, środków medycznych i żywności do wysuniętych stanowisk wojsk własnych.
 
Celem konkursu o nagrodę Ministra Obrony Narodowej było wyłonienie na podstawie przygotowanych koncepcji i zrealizowanych projektów najlepszych rozwiązań z zakresu technik, technologii i inżynierii Bezzałogowych Systemów Powietrznych, Lądowych i Morskich znajdujących zastosowanie w obronności i bezpieczeństwie państwa. Dodatkowo przeprowadzony konkursu zapewni identyfikację potencjału badawczo-rozwojowego w uczelniach wojskowych, promowanie osiągnięć studentów i doktorantów uczelni wojskowych oraz popularyzowanie wiedzy w zakresie tematyki konkursu.
 
W Lotniczej Akademii Wojskowej, podejmując wyzwanie, do konkursu przystąpił zespół studentów i podchorążych z Naukowego Koła Młodych Konstruktorów pod opieką Adama Wetoszki oraz z Naukowego Koła Awioników pod kierownictwem Andrzeja Rypulaka.

BSP kamikaze krótkiego zasięgu klasy micro 'Hornet' (fot. M. Dwulatek)

(fot. M. Dwulatek)

Sierż. pchor. Jakub Turko za projekt Bezzałogowy Statek Powietrzny Kamikaze krótkiego zasięgu klasy micro "Hornet", który pozwala wykryć, rozpoznać cel a w przypadku podjęcia decyzji o ataku umożliwi rażenie celu poprzez autodestrukcję zajął I miejsce.

Kondor - BSP rozpoznania i konstruktorzy (fot. M. Dwulatek)

(fot. M. Dwulatek)

Natomiast Jan Domino, sierż. pchor. Marcin Borys, sierż. pchor. Maciej Pasek oraz sierż. pchor. Paweł Pasek zajęli dwukrotnie drugie miejsce w kategoriach: operacyjno-rozpoznawczej oraz bojowej. W kategorii operacyjno-rozpoznawczej wykonano BSP rozpoznania Kondor, który dzięki dużej doskonałości aerodynamicznej oraz panelach fotowoltaicznych zamontowanych na skrzydłach jest w stanie długotrwale prowadzić rozpoznanie pola walki.

Punisher - BSP w kategorii bojowej i konstruktorzy (fot. M. Dwulatek)

(fot. M. Dwulatek)

W kategorii bojowej wykonano BSP bojowy Punisher, którego głównym zdaniem jest rażenie celów przeciwnika przy użyciu zdalnie naprowadzanej amunicji krążącej znajdującej się na pokładzie statku nosiciela.

Serdecznie gratulujemy!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony