Przejdź do treści
Konferencja prasowa dot. Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2023 (fot. Agencja Mienia Wojskowego)
Źródło artykułu

Konferencja prasowa dot. Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2023

W piątek 24 marca br. o godz. 11:00 na lotnisku w Radomiu (42 Baza Lotnictwa Szkolnego) Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej zaprezentuje informacje dot. Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2023.

Planowane wystąpienie wicepremiera. Wstęp dla akredytowanych przedstawicieli mediów.

W AIR SHOW wystąpią najlepsi polscy lotnicy oraz wiele ekip z wojsk sojuszniczych. Będzie można podziwiać najnowocześniejsze samoloty oraz zobaczyć je w powietrzu. Impreza zostanie podzielona na część statyczną i dynamiczną. Dla miłośników militariów przygotowana zostanie wystawa statyczna obejmująca sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP a także sprzęt którym dysponuje szkolnictwo wojskowe. Zaprezentowane zostaną m.in. czołgi, transportery opancerzone, zestawy przeciwlotnicze, armatohaubice, radary, broń osobista żołnierzy, symulatory szkolenia strzeleckiego oraz drony.

Polskie lotnictwo jest ważnym elementem bezpieczeństwa NATO. To m. in. udział wydzielonego komponentu Sił Powietrznych, przeznaczonego do ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, które od 2006 roku funkcjonuje jako Polski Kontyngent Wojskowy Orlik. NATO prowadzi misję w przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich od 2004 roku - kiedy Litwa, Łotwa i Estonia zwróciły się z prośbą do Sojuszu o ochronę ich nieba. Wówczas dowództwo NATO zdecydowało, że misja Baltic Air Policing (BAP) będzie prowadzona rotacyjnie, a decyzją Rady Północnoatlantyckiej postanowiono, że misja nad państwami bałtyckimi będzie się toczyć bezterminowo. Na Baltic Air Policing polscy żołnierze wylecieli po raz pierwszy w 2006 roku. Od tamtej pory przestrzeni powietrznej państw bałtyckich strzegli lotnicy z Mińska Mazowieckiego, Malborka, Krzesin i Łasku.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony