Komisja Europejska krytycznie o budowie nowych lotnisk w Polsce

Port Lotniczy Wrocław (fot. Port Lotniczy Wrocław)

Wolfgang Munch, przedstawiciel Dyrekcji Generalnej do spraw polityki Regionalnej i Miejskiej krytycznie ocenił działalność niektórych polskich lotnisk, które aplikowały o pomoc finansową Unii Europejskiej. – Przykład kilku z nich pokazuje, że nie warto dofinansowywać ich budowy ze względu na znikomy ruch, jaki się z nich prowadzi – powiedział.

Spotkanie z przedstawicielami KE odbyło się w Warszawie podczas konferencji dotyczącej perspektyw rozwoju kolei w Polsce z uwzględnieniem możliwości dofinansowania ważnych modernizacji szlaków. Wolfgang Munch zabrał głos także w sprawie lotnisk.

Komisja Europejska będzie dokładnie przyglądała się wszystkim projektom lotniskowym. Odnieśliśmy wrażenie, że aspiracją każdego polskiego województwa jest posiadanie własnego lotniska, bez względu na prognozowany ruch. Te prognozy opierają się z resztą często na nierealnych założeniach. – powiedział Munch. – Można się spodziewać, że projekty dotyczące budowy terminali i lotnisk w nowej perspektywie 2014-2020 spotkają się z dużo skrupulatniejszą oceną i krytycznym spojrzeniem Komisji Europejskiej – dodał.

Niektóre lotniska, które powstały w Polsce mają naprawdę wiele przestrzeni – także w sensie dosłownym – do rozwoju – powiedział z przekąsem Wolfgang Munch.

Zdaniem Komisji Europejskiej dużo większy sens ma rozbudowa siatki połączeń kolejowych umożliwiających przemieszczanie się między miastami z prędkością 120/ 160 km/h i w ten sposób umożliwienie mieszkańcom regionów dotarcie w dobrym czasie do dużych lotnisk węzłowych, takich jak Lotnisko Chopina, Modlin, Kraków czy Gdańsk.

Warto przypomnieć o przykładzie lotniska w Gdyni, któremu, z uwagi na wątpliwy sens inwestycji (35 kilometrów dalej znajduje się lotnisko w Gdańsku, które ma jeszcze spore możliwości rozwoju z uwagi na duży terminal i zmodernizowany pas startowy) cofnięto całe dofinansowanie ze środków UE.  – Takich inwestycji Komisja Europejska premiować nie będzie – powiedział Munch.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl
comments powered by Disqus