Przejdź do treści
Samolot transportowy An-28TD (fot. kmdr ppor. Czesław Cichy)
Źródło artykułu

Kolejny transport medyczny

6 marca 2022 r., załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała trzeci w tym roku lot ratujący życie. Akcję transportu organów przeznaczonych do przeszczepu zrealizowano po trasie Gdynia – Warszawa – Goleniów - Gdynia.
Drukuj

Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała zadanie przygotowania transportu medycznego, w ramach "Akcji Serce". Zgodnie z przyjętymi procedurami, wytypowano załogę i samolot transportowo-desantowy M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach. W niedzielę o godzinie 11.05 samolot M28B, wystartował z lotniska macierzystego Oksywie i po półtoragodzinnym locie wylądował na lotnisku Okęcie w Warszawie. Tam, na pokład samolotu wszedł personel medyczny z Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Aninie wraz z przeznaczonym do przeszczepu organem. O godz. 14.13 samolot wystartował z Okęcia i skierował się do podszczecińskiego Goleniowa. Lądowanie w Goleniowie nastąpiło o godz. 15.31 i zespół transplantologów natychmiast udał się do jednego ze szczecińskich szpitali, gdzie już oczekiwał pacjent. Bryza wystartowała z Goleniowa o godz. 16.04 i powróciła na lotnisko macierzyste w Oksywiu o godz. 17.10, kończąc akcję.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczy w "Akcji Serce" od 2007 roku, kiedy to na prośbę lekarzy z Gdańska lotnicy morscy wykonali przelot po trasie Gdynia – Bydgoszcz – Gdynia. Początkowo w transportach medycznych wykorzystywano śmigłowce, a od 2014 roku już tylko samoloty. W akcjach transportu zespołów medycznych z organami do przeszczepu, w ramach zorganizowanego systemu „Akcji Serce", uczestniczą załogi samolotów transportowo-desantowych M28B Bryza z 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony