Kolejny rekord. Niemal 4,5 miliona pasażerów obsłużonych w 2024 roku w Porcie Lotniczym Wrocław
4 473 945 pasażerów obsłużyło wrocławskie lotnisko w ciągu 12 miesięcy 2024 roku. To niemal 600 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie roku 2023. Najbardziej pracowitym dniem zeszłego roku była niedziela, 18 sierpnia. Tylko tego dnia Port Lotniczy Wrocław obsłużył 19,5 tysiąca podróżnych.
Najpopularniejszym kierunkiem wybieranym przez pasażerów wylatujących i wracających z Wrocławia w ruchu regularnym pozostaje Wielka Brytania. Na ten kierunek zdecydowało się ponad 750 tysięcy osób. Na drugim miejscu znalazły się Włochy, które wybrało niemal 500 tysięcy podróżnych, a na trzecim Hiszpania – z 400 tysiącami pasażerów, którzy wylecieli i wrócili do stolicy Dolnego Śląska. Łączny wzrost wśród przewoźników regularnych, zarówno niskokosztowych, jak i tradycyjnych, wyniósł 10%, czyli ponad 300 tysięcy podróżnych więcej rok do roku.
– Tak pracowitego i jednocześnie pełnego sukcesów roku w historii naszego lotniska jeszcze nie było. Rekordowe liczby obsłużonych pasażerów i zrealizowanych operacji lotniczych były dla nas dużym wyzwaniem, ale dzięki dużemu zaangażowaniu pracowników Portu Lotniczego możemy z zadowoleniem mówić o kolejnych rekordach. Cieszą szczególnie wzrosty, które notują przewoźnicy tradycyjni (ponad 40%) i czarterowi (ponad 35%). Oczywiście wzrost wśród przewoźników niskokosztowych, którzy są najczęściej wybieranymi liniami lotniczymi, również jest bardzo istotny i w kolejnych latach będzie kontynuowany z korzyścią dla pasażerów wybierających wrocławskie lotnisko jako początek lub koniec swojej podróży – podkreśla Karol Przywara, prezes zarządu Portu Lotniczego Wrocław.
Niemal 240 tysięcy pasażerów więcej skorzystało w ubiegłym roku z usług przewoźników czarterowych. Porównując ten wynik do 2023 roku, jest to wzrost o 35%. Nieustannie najczęściej wybieranym kierunkiem w tym segmencie pozostała Turcja. Tuż za nią uplasowały się Grecja i Egipt.
– Zrealizowanie rekordowej liczby operacji lotniczych przy obecnej infrastrukturze to niewątpliwy sukces. Tak samo jak zapewnienie jak najwyższej jakości obsługi naszych pasażerów, zarówno w obszarze bezpieczeństwa, jak i usług na terenie terminalu. Tym bardziej cieszy fakt, że za rekordami idzie utrzymanie jakości w obsłudze podróżnych. Wrocławskie lotnisko jest jednym z trzech najwyżej ocenianych portów lotniczych w kraju wg opinii pasażerów wystawianych w serwisie Google – podkreśla Dariusz Kowalczyk, wiceprezes zarządu Portu Lotniczego Wrocław.
Bardzo udany rok w Porcie Lotniczym Wrocław mają za sobą przewoźnicy tradycyjni. Łącznie PLL LOT, Lufthansa, Air Dolomiti, Swiss, Finnair oraz KLM obsłużyli ponad 500 tysięcy pasażerów. To wzrost o ponad 40% w porównaniu do 2023 roku, w którym z ich usług skorzystało nieco ponad 350 tysięcy osób.
W 2024 roku wrocławskie lotnisko rozpoczęło największy w swojej historii program inwestycyjny. Zainaugurowano budowę hotelu tuż przy terminalu, który zdecydowanie podniesie komfort podróżowania zarówno dla turystów, jak i przedstawicieli biznesu. Otwarcie Hampton by Hilton Wrocław Airport zaplanowane jest na trzeci kwartał bieżącego roku. Jesienią rozpoczęła się przebudowa części zastrzeżonej Portu Lotniczego Wrocław. Po jej zakończeniu lotnisko będzie dysponowało nową płytą postojową, dodatkową płaszczyzną do odladzania, drogą szybkiego zjazdu, nową równoległą drogą kołowania oraz wyremontowanymi istniejącymi drogami kołowania.
– Jeszcze nigdy w historii Portu Lotniczego Wrocław nie realizowano tak wielu kluczowych dla rozwoju lotniska inwestycji. Przebudowa części lotniczej swoim rozmachem robi ogromne wrażenie, tak samo jak widoczna tuż przy wjeździe na lotnisko budowa hotelu. Mijający rok to również czas realizacji wielu innych inwestycji. W 2024 roku oddaliśmy do użytku nowoczesny magazyn paliw lotniczych oraz przebudowaliśmy bagażownię, tak żeby była w stanie bez przeszkód obsługiwać stale rosnący ruch pasażerski z naszego lotniska – zauważa Cezary Pacamaj, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław.
Rok 2025 będzie czasem dużych wyzwań związanych z przebudową części zastrzeżonej, ale również dalszych wzrostów zarówno w liczbie obsługiwanych pasażerów, jak i oferowanych kierunków. Wśród nowości, jakie będą czekać na podróżnych, znajdują się chorwacka Rijeka, włoska Lamezia, mołdawski Kiszyniów czy powrót linii SAS oferujących połączenia z Kopenhagą.
Komentarze