Przejdź do treści
Źródło artykułu

Kolejny Mi-2 w Muzeum Ratownictwa w Krakowie

Do zbiorów Muzeum Ratownictwa w Krakowie trafił kolejny legendarny śmigłowiec PZL Mi-2. Został przekazany przez Stowarzyszenie "Krok za krokiem" z Zamościa.

Maszyna odzyska dawny blask i trafiła już na ekspozycję w Zbrosławicach, w ramach projektu Muzeum Polskich Śmigłowców. Jest to wspólne dzieło z Muzeum Techniki Militarnej w Zbrosławicach. Chcemy, aby to miejsce stało się centrum historyczno-edukacyjnym, pokazującym historię i rozwój tych maszyn w Polsce ale też ludzi, którzy latali śmigłowcami w kraju i daleko poza jego granicami ratując innych, gasząc pożary, czy wykonując szereg operacji cywilnych i wojskowych. Jesteśmy też obecnie jedynym muzeum w Polsce, w którym można zobaczyć na wystawie ratowniczego "Sokoła", do tego latającego dotychczas w hiszpańskich barwach na Wyspach Kanaryjskich. To dla nas wielka duma i docenienie naszej wieloletniej pracy przez czołowego producenta polskich śmigłowców, czyli PZL-Świdnik – mówi Łukasz Pieniążek z Muzeum Ratownictwa w Krakowie.

(fot. Muzeum Ratownictwa w Krakowie)

Dotychczas muzealnicy pozyskali do zbiorów już 9 śmigłowców różnych typów i wersji tj. Mi-2, PZL-Kania, czy PZL W-3 Sokół. Wyprodukowano je w Polsce i były wykorzystywane m.in. w pogotowiu lotniczym, policji, ratownictwie górskim, wojsku, do gaszenia pożarów, w Instytucie Lotnictwa czy w KGHM Polska Miedź S.A. Unikatowe śmigłowce można obecnie oglądać na wystawach w Tomaszowicach k. Krakowa i w Zbrosławiach.

(fot. Muzeum Ratownictwa w Krakowie)

Dziękujemy za pomoc w załadunku śmigłowca i obecność w Bondyrzu pracownikom stowarzyszenia "Krok za krokiem", firmie Nizbud z Zamościa, właścicielom miejscowego tartaku i traktora Ursus oraz kapitanowi Edmundowi Barszczykowi, który opowiadał nam przy okazji o swoich lotach Mi-2 i "Sokołem" – za ich sterami spędził tysiące godzin w wielu miejscach Świata. Była to ogromna radość transportować kolejną latającą maszynę do muzeum. Pasją do śmigłowców skutecznie zaraził nas Łukasz Pieniążek i teraz z ogromną satysfakcją prezentujemy kolejne uratowane i odrestaurowane maszyny. Dzięki naszym wspólnym działaniom tworzymy coś unikatowego, nie tylko w skali kraju, a naszym marzeniem są oczywiście też inne, większe śmigłowce latające w Polsce tj. Mi-8,Mi-14, czy legendarny Mi-24 – podkreśla Marek Pilarek z Muzeum Techniki Militarnej w Zbrosławicach.

(fot. Muzeum Ratownictwa w Krakowie)

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem" w Zamościu jest organizacją pozarządową działającą od 1990 roku, która zrzesza osoby z niepełnosprawnościami, ich opiekunów i przyjaciół.

Prowadzi unikalną w regionie Polski południowo-wschodniej profesjonalną działalność w zakresie zintegrowanej rehabilitacji, edukacji i wsparcia społecznego osób z niepełnosprawnością, a w szczególności mózgowym porażeniem dziecięcym.

Zgodnie z misją, tworzymy kolejne brakujące elementy w systemie wsparcia w celu wyrównywania szans dzieci, młodzieży oraz dorosłych z niepełnosprawnościami.

(fot. Muzeum Ratownictwa w Krakowie)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony