Przejdź do treści
M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego na lotnisku (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)
Źródło artykułu

Kolejne serce na pokładzie morskiej Bryzy

W czwartek (12 stycznia) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała drugie w tym roku zadanie transportu organów przeznaczonych do przeszczepu w ramach Akcji Serce. Lot zrealizowano po trasie Gdynia – Kraków – Gdynia.

W środę Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała zadanie przygotowania transportu medycznego, w ramach "Akcji Serce". Zgodnie z przyjętymi procedurami, wytypowano załogę i samolot transportowo-desantowy M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.

W czwartek o godzinie 4:00 samolot M28B wystartował z lotniska macierzystego Oksywie i o godzinie 5:46 wylądował na lotnisku w Krakowie. Tam, na pokład samolotu wszedł zespół lekarzy transplantologów wraz z przeznaczonym do przeszczepu organem i o godzinie 7:12 Bryza rozpoczęła lot powrotny do Trójmiasta. Po lądowaniu, o godzinie 8:50 lekarze udali się natychmiast do Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie już oczekiwał pacjent.

Była to druga „Akcja Serce” przeprowadzona przez lotników morskich w tym roku i 63 w historii BLMW. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczy w "Akcji Serce" od 2007 roku. W akcjach transportu zespołów medycznych z organami do przeszczepu uczestniczą załogi samolotów transportowo-desantowych M28B Bryza z 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony