Przejdź do treści

Kolejna edycja ćwiczeń RENEGADE/SAREX z udziałem PAŻP

Kolejna już edycja ćwiczeń SAREX, tym razem pod kryptonimem RENEGADE/SAREX-20, została przeprowadzona w dniach 6 – 9 października br. SAREX to odbywające się cyklicznie od 2015 roku ćwiczenia, mające na celu sprawdzenie Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu obrony powietrznej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego.

W ćwiczeniach od 2018 roku bierze udział funkcjonujący w strukturach PAŻP Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC).

Organizatorem SAREX jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Ćwiczenia pozwalają strukturom wojskowym i państwowym na sprawdzenie możliwości współpracy na wypadek między innymi działań poszukiwawczo-ratowniczych (Search And Rescue – SAR). Umożliwiają sprawdzenie w praktyce działania wszystkich elementów służby SAR w Polsce i zweryfikowanie możliwości operacyjnego działania ARCC.


Mobilne centrum dowodzenia podczas ćwiczeń RENEGADE/SAREX-20.
(fot. Robert Urbaniak/Combat Camera)

Jednym z ćwiczonych w minionym tygodniu zagadnień były elementy związane z realizacją poszukiwania i ratowania poszkodowanych w wyniku katastrofy lotniczej, mającej miejsce w rejonie Góry Wołowej w Karkonoszach. Drugim wątkiem aktualnego epizodu była symulowana akcja ratownicza w Kotle Łomniczki na zboczu Śnieżki, gdzie wypadkowi uległa piątka turystów. Pomimo panujących zmiennych warunków atmosferycznych, udało się przeprowadzić praktycznie wszystkie zaplanowane przedsięwzięcia. Wyjątkiem stanowiła sytuacja, gdy jedna z załóg śmigłowców uczestniczących w RENEGADE/SAREX-20 musiała wziąć udział w realnej akcji.

W ramach akcji poszukiwawczo-ratowniczej w Karkonoszach uczestniczyli: Lotniczy Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy z 3SLTr wraz ze śmigłowcem W-3 WA SAR, Policja z wykorzystaniem śmigłowca S-70i Black Hawk, Grupa Karkonoska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Państwowa Straż Pożarna i Polski Czerwony Krzyż. Za koordynację całości akcji ratunkowej odpowiedzialny był Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego. W roli pozorantów wystąpili studenci Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze, podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz przedstawiciel ARCC.

Kolejny epizod tegorocznej edycji SAREX został przeprowadzony na terenach Nadleśnictwa Parczew. Tym razem akcja poszukiwawcza dotyczyła załogi samolotu MiG29, który rozbił się w trudnodostępnym terenie lesistym z dużą ilością jezior, rozlewisk oraz bagien. W akcji poszukiwawczo ratowniczej wzięły udział jednostki Państwowej Straży Pożarnej, Policji, PCK, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej oraz Naziemne Zespoły Poszukiwawczo Ratownicze (NZPR) wydzielone z Brygad Obrony Terytorialnej. Do sprawnego odnalezienia rozbitków przyczyniła sie załoga śmigłowca EC-135 ze Straży Granicznej, która doprowadziła załogę śmigłowca Mi-17 w miejsce wodowania pierwszego rozbitka, a następnie zabrała z lasu drugiego rozbitka i przewiozła w bezpieczne miejsce. Załoga ta odnalazła również poszkodowanych, którzy doznali obrażeń podczas zderzenia myśliwca z ziemią.


Policyjny S-70i Black Hawk podczas ćwiczeń RENEGADE/SAREX-20.
(fot. Robert Urbaniak/Combat Camera)

Rozbitków podgrywali dwaj piloci MiG 29, którzy na co dzień stacjonują w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.

Dzięki ćwiczeniom RENEGADE/SAREX-20 funkcjonujący w strukturach PAŻP Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego miał kolejną okazję przećwiczyć współpracę z organizacjami oraz służbami wchodzącymi w skład służby ASAR i zweryfikować procedury planowania, kierowania oraz nadzorowania prowadzonej akcji. Wnioski z tych ćwiczeń zostaną wykorzystane w celu dalszego doskonalenia działania ARCC oraz zacieśniania współpracy poszczególnych struktur w zakresie działań poszukiwawczo-ratowniczych.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony