Przejdź do treści
MASIM 4S - symulator lotu (fot. targikielce.pl)
Źródło artykułu

Kielecki startup z nowoczesnym symulatorem lotu na AVIATION EXPO

Profesjonalny symulator lotu na rozsądną cenę – to pomysł kieleckiego startupu, który swoim wynalazkiem chce ułatwić proces szkolenia lotniczego i zwiększyć bezpieczeństwo kursantów. Maszyna i jej twórcy odwiedzą wrześniowe Targi Lotnicze AVIATION EXPO w Targach Kielce.

MASIM 4S to symulator lotu oraz sytuacji niebezpiecznych dla samolotu ultralekkiego, zbudowany na platformie 3DoF (Depth of Freedom – poziom zaawansowania ruchowego, dostępnego dla danego urządzenia).

Jesteśmy na etapie rozbudowywania projektu. Współpracujemy z firmami Ekolot oraz Aeropakt. Każda z firm potrzebuje maszyny do innych celów. Jedna chce symulatora współpracującego w pełni z ich systemem urządzeń, druga natomiast chce narzędzia do nauki twardego lądowania i sytuacji niebezpiecznych. Aby nasz symulator mógł zawierać wszystkie te funkcje i wejść na rynek potrzebujemy dodatkowych funduszy. Planujemy na Targach Kielce poszukać inwestorów, a następnie założyć spółkę akcyjną – mówi Piotr Gołacki, założyciel startupu.

Innowacyjnością symulatora będzie jego dostępność dla szerszej grupy odbiorców. Główną zaletą jest cena urządzenia, ale też jego niewielkie wymiary i możliwość zasilania prądem z domowego gniazda elektrycznego, co pozwala na korzystanie z niego w przestrzeni nie wymagających specjalistycznego zaplecza technicznego. Niezaprzeczalnym atutem jest też cena urządzenia. Przeciętny symulator lotu z certyfikatami zapewniającymi możliwość szkolenia dla konkretnej maszyny to wydatek kilkuset tysięcy dolarów. Maszyna kieleckiego startupu planuje zmieścić się w cenie około 10 tysięcy dolarów, czyli minimum dziesięciokrotnie mniej. Dodatkowo na rynku nie ma dedykowanych pilotom samolotów ultralekkich, symulatorów lotu łączących w sobie ruchomą platformę oraz możliwość zastosowania gogli VR.


(fot. MASIM 4S StartUp Challange/FB)

Do symulatora napisane zostało oprogramowanie sterujące, przygotowane w taki sposób aby jak najlepiej odwzorować lot statkiem powietrznym o specyfikacji samolotu ultralekkiego (waga, osiągi, ograniczenia konstrukcyjne). Urządzenie współpracuje z programem Microsoft Flight Simulator 2020 oraz narzędziami Simtools.

Symulator może być optymalnie wykorzystywany na trzech płaszczyznach: jako urządzenie treningowe do zapoznawania się ze statkiem powietrznym oraz treningiem pamięci mięśniowej i koordynacją ruchową, jako urządzenie do nauki zarządzania stresem oraz nauki procedur podczas sytuacji niebezpiecznych oraz jako narzędzie rekreacyjne dla pasjonatów latania i pilotów.

Prototyp kieleckiego symulatora lotu MASIM 4S będzie można podziwiać na tegorocznych Targach Lotniczych AVIATION EXPO, 11 - 12 września w Targach Kielce.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony