Przejdź do treści
Interwencja Straży Granicznej na pokładzie samolotu (fot. Archiwum NwOSG)
Źródło artykułu

Interwencje na lotniskach w Warszawie i Nowym Dworze Mazowieckim oraz wsparcie czworonożnego funkcjonariusza na lotniskowym terminalu cargo

W sobotę (20 stycznia) funkcjonariusze z Grupy Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej Warszawa - Okęcie oraz Zespołu Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin dwukrotnie podejmowali interwencję wobec agresywnych i nietrzeźwych podróżnych, którzy swoim zachowaniem naruszyli przepisy ustawy Prawo Lotnicze.

W pierwszym przypadku funkcjonariusze interweniowali wobec dwóch obywateli RP, którzy w jednym z gejtów w hali odlotów MPL Warszawa-Modlin zakłócali porządek, byli agresywni oraz utrudniali pracę obsłudze lotniska i pracownikom służby ochrony lotniska. Wezwany na miejsce patrol funkcjonariuszy Zespołu Interwencji Specjalnych podjął natychmiastową interwencję w stosunku do awanturników informując ich o zachowaniu zgodnym z porządkiem publicznym i podporządkowaniu się poleceniom funkcjonariuszy. Ostatecznie mundurowi byli zmuszeni użyć środków przymusu bezpośredniego w postaci chwytów obezwładniających oraz kajdanek przeprowadzając ich do pomieszczeń służbowych Straży Granicznej, gdzie zgodnie z art. 210 ust. 1 pkt. 5a Ustawy Prawo Lotnicze za popełnione wykroczenie zostali ukarani grzywną w drodze mandatów karnych po 500 złotych każdy.

Do innego incydentu, tym razem z udziałem awanturnika z Estonii, doszło tego samego dnia na pokładzie samolotu lecącego z Kopenhagi. Według raportu załogi samolotu, 35-letni Estończyk poza nie stosowaniem się do poleceń kapitana statku, podczas rejsu wypił alkohol zakupiony na lotnisku, palił papierosy, a po wylądowaniu nie chciał opuścić samolotu znieważając personel pokładowy i innych pasażerów. Po wylądowaniu samolotu i opuszczeniu go w asyście funkcjonariuszy z Grupy Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie, podróżny został doprowadzony do pomieszczeń służbowych Straży Granicznej. Z uwagi na stan upojenia alkoholowego, mężczyznę poddano badaniu na obecność alkoholu. Wynik pomiaru wskazał 1,231 mg/l, dlatego podjęto decyzję o umieszczeniu 35-latka w Stołecznym Ośrodku dla Osób Nietrzeźwych. Następnego dnia Estończykowi wystawiono mandat karny kredytowany w wysokości 500zł za niewykonywanie poleceń dowódcy statku powietrznego tj. z art. 210 ust. 1 pkt 9 Ustawa Prawo Lotnicze.

Dużym wsparciem Strażników Granicznych w wypełnianiu zadań na lotniskach są czworonożni funkcjonariusze. Jest nim również pies służbowy "Drops", który ostatnio wywęszył prawie 2 kg suszu.

Podczas kontroli przesyłek pocztowych na jednym z terminali Cargo Lotniska Chopina pies służbowy wraz z przewodnikiem ujawnili dwie podejrzane paczki z zawartością prawie 2 kg suszu roślinnego. Jest to kolejny sukces odnotowany przez służbowy duet z Placówki Straży Granicznej Warszawa – Okęcie.

Pies służbowy "Drops" (fot. Nadwiślański OSG)

Pies służbowy "Drops" (fot. Nadwiślański OSG)

Do zdarzenia doszło w czwartek (18 stycznia), kiedy to Drops – pies służbowy Straży Granicznej specjalizujący się w wykrywaniu narkotyków wraz ze swoim przewodnikiem kontrolowali na terminalu Cargo przesyłki przylatujące do Polski z różnych stron świata. Tym razem nasz czworonożny funkcjonariusz wskazał jeden z worków z przesyłkami, a następnie znajdujące się w nim podejrzane dwie paczki. W trakcie kontroli w przesyłkach ujawniono i zabezpieczono cztery torby foliowe do próżniowego pakowania z zawartością suszu roślinnego koloru zielonego. Każdy z worków dodatkowo umieszczony był w opakowaniu po popcornie zgrzanym na bokach tak, aby wyglądały na fabryczne. Ujawniony susz został przekazany funkcjonariuszom Grupy Operacyjno – Śledczej z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie prowadzących dalsze czynności w sprawie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony