Przejdź do treści
Grudziądzkie Wiadomości Lotnicze 2/2022
Źródło artykułu

Grudziądzkie Wiadomości Lotnicze 2/2022

Fundacja Lotniczy Grudziądz wydała szósty, a drugi w tym roku numer "Grudziądzkich Wiadomości Lotniczych". Świetne zdjęcia i ciekawe artykuły sprawiają, że to pismo sprawi frajdę nie tylko miłośnikom aeroplanów, aerostatów i innych niezidentyfikowanych obiektów latających.

Od wydania poprzedniego numeru, dużo się działo na grudziądzkim niebie. Odbyły się dwie duże imprezy lotnicze – Regionalne Zawody Szybowcowe, na lotnisku w Lisich Kątach i Grudziądzkie Zawody Balonowe w samym centrum Grudziądza. Organizatorem tych pierwszych był Aeroklub Nadwiślański, a drugich Grudziądzki Klub Balonowy. Obie imprezy cieszą się w lotniczym środowisku dużą popularnością. Polscy piloci chętnie odwiedzają to miasto, licząc na ciekawe latanie i niezapomniane przeżycia. Tak też było w tym roku. Dużo lotów w różnych warunkach pogodowych potwierdziło przekonanie, że warto odwiedzić Grudziądz.

Dla grudziądzan szczególnie ciekawe są balony, lepiej je widać – są duże, kolorowe i raczej powolne – trudno je przeoczyć. Szybownicy toczą podniebną rywalizację wysoko i odlatują daleko od Grudziądza. Tylko wytrawni obserwatorzy są w stanie zaobserwować te ciche statki powietrzne z mozołem zyskujące wysokość w kominach termicznych i pędzące stokilkadziesiąt kilometrów na godzinę do następnego komina termicznego.

W przyszłym roku odbędą się w Grudziądzu Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów. Tegoroczne zawody były testem organizacyjnym. Jednocześnie odbyła się fiesta balonowa, której uczestnicy startowali z Osiedla Lotnisko, Osiedla Strzemięcin i uczestniczyli w nocnej gali na Błoniach Nadwiślańskich. Część konkurencji XIX Grudziądzkich Zawodów Balonowych udało się rozegrać nad samym Grudziądzem. Urosły nam apetyty na wspaniałe widowisko w czasie przyszłorocznych Mistrzostw Świata. Ta pierwsza tej rangi impreza w tym mieście, będzie wydarzeniem wyjątkowym i organizatorzy mają nadzieję jeszcze lepiej widocznym dla mieszkańców Grudziądza.

W bieżącym numerze nie zabrakło również historii. Trochę zapisów na temat Aeroklubu Grudziądzkiego, kiedy latano jeszcze z lotniska w Grudziądzu, sylwetka lotnika Jana Balcera, którego karierę lotniczą przerwała tragiczna śmierć. Nie zapomniano o grudziądzkich modelarzach – tym razem kosmicznych, których osiągnięcia są imponujące.

Zapraszamy do lektury – LINK.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony