Przejdź do treści
Źródło artykułu

Grudniowy Przegląd Lotniczy już w sprzedaży

Grudniowy Przegląd Lotniczy już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W grudniowym numerze "Przeglądu Lotniczego" polecamy:

PC-12 NGX
Pierwsza w Polsce sesja zdjęć w locie najnowszej wersji Pilatusa PC12. Duże okna ku komfortowi pasażerów to nie wszystko. O tym, co spodoba się pilotowi pisze Kuba Śliwiński. Zdjęcia w locie Filipa Modrzejewskiego.

Oblodzenie płatowca
Instruktor Andrzej Śnieg ostrzega, że choć zimy jeszcze nie widać na ziemi, po kilku minutach od startu można wrócić na ziemię z groźnym oblodzeniem płatowca. Kilka świeżych zdjęć ku przestrodze oraz dobrych rad jak przewidzieć co nas czeka w powietrzu.

Czego nie wiesz o… holdingu
Kontroler ATC Michał Andrzejewski omawia kilka powtarzających się błędów przez pilotów szkolących się w IFR oraz sytuacji budzących wątpliwości (nawet u instruktorów), co do właściwego wykonywania poleceń kontrolera związanych z procedurami oczekiwania

Dlaczego Alesund?
Najczęściej na turystyczne wypady piloci prywatni wyprawiają się na południe. Co jest w Północy takiego, że łatwo się rezygnuje, ale też, dlaczego warto podjąć wyzwanie, opisuje Paweł Słoniewski, który wraz Jackiem Sobolewskim dotarł swoim Mooneyem do norweskich fiordów.

Się lata – wśród drapaczy chmur
Marzeniem każdego pilota turystycznego jest samodzielny lot wokół Statuy Wolności. Marzenie jest całkiem realne – Filip Modrzejewski krok po kroku podaje procedurę którą trzeba podjąć by walidować polską licencję i oraz jak uzyskać uprawnienie do lotów nad Nowym Jorkiem. Widoki zapierają dech w piersiach – zdjęcia Filipa również, a przede wszystkim – inspirują do nowej przygody.

Przegląd przedlotowy a pokładowy dziennik techniczny
Czy to tylko formalność? O konsekwencjach błędnego wypełnienia PDT lub niewypełnienia w ogóle pisze Kinga Drabczak.

Układ przeciwoblodzeniowy
Ostatni już odcinek wykładów Kamila Iwankiewicza o budowie samolotu pasażerskiego. Można kompletować i studiować.

Szybowce nad Litwinką
Takie imprezy się podobają! Zdjęcia historycznych szybowców w locie na wyciągnięcie ręki, z ziemi i z powietrza, oraz relacja Roberta Koprowskiego ze Zlotu Zabytkowych Szybowców na górze Litwinka koło Nowego Targu.

Podarował helikopter ludziom
Przybliżamy sylwetkę zmarłego 12.11.br. Franka Robinsona, inżyniera lotniczego, wizjonera, konstruktora popularnych śmigłowców R-22, R-44 i R-66.

W drodze po Level 5 i 6
Łukasz Wieczorek podpowiada jak zrobić na egzaminie z lotniczego angielskiego dobre wrażenie i dostać wyższą ocenę. Kluczem jest umiejętność rozmawiania o… pogodzie.

Dwa rekordy świata polskich motoparalotniarzy
Najpierw rekord długości trójkąta FAI potem przelotu otwartego. Dwa loty w dwie załogi, mnóstwo przygotowań, przygody w locie – na zdjęciach i w relacji Wojciecha Strzyżakowskiego.

Ponadto:
Wspominamy udaną fiestę balonową w Iławie, choć pogoda nie sprzyjała. Felietony: Jarosława Czaplickiego o tym jak postępujące zmiany w procedurach pozbawiają pilotów zdolności pilotażu manualnego i dokąd zmierza lotnictwo liniowe na świecie; Piotra Długiewicza, jak to się dzieje, że piloci potrafią zrozumieć rozmowy przez radio skoro są prowadzone szybko i niezrozumiale… oraz Redaktora Naczelnego na podsumowanie 30 lat wydawania Przeglądu Lotniczego, o tym, że w lotnictwie i w lataniu w szczególności, nie należy się poddawać.

Zapraszamy do lektury

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony