Przejdź do treści
Antoni Kocjan w warsztatach Sekcji Lotniczej w podziemiach budynku Nowej Kreślarni (fot. archiwum/biuletyn.pw.edu.pl)
Źródło artykułu

Gra terenowa "Śladami Kocjana" na Święto Małopolski 2023

Już 10 czerwca Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zaprasza pasjonatów historii lotnictwa na Święto Małopolski 2023! Wydarzenie odbędzie się w krakowskim Muzeum w najbliższą sobotę. Z tej okazji wraz z Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie krakowscy muzealnicy przygotowali ODLOTOWĄ grę terenową "Śladami Kocjana".

Antoni Kocjan to polski inżynier, konstruktor lotniczy szybowców. W 1931 roku skonstruował swój pierwszy szybowiec szkolno-przejściowy "Czajka", budowany następnie w serii w kilku odmianach. W 1932 Kocjan został głównym konstruktorem Warsztatów Szybowcowych na Polu Mokotowskim w Warszawie. Tu, w bardzo skromnych warunkach, opracował wiele doskonałych szybowców.

Konstrukcje Antoniego Kocjana stanowiły podstawę polskiego szkolnictwa szybowcowego przed II wojną światową i miały znaczny udział w polskim sporcie szybowcowym, będąc wysoce udanymi konstrukcjami. Na podstawie dokumentacji technicznej szybowca przechowanej przez Elżbietę Kocjanową wznowiono produkcję „Komara” w 1949 r. jako IS-B Komar.

Legendarnego konstruktora szybowców Antoniego Kocjana, II wojna światowa przeistoczyła w nieustraszonego wywiadowcę AK. Dowodząc wywiadem lotniczym doprowadził do zbombardowania tajnej bazy rakietowej Peenemunde, co pokrzyżowało plany Hitlera i umożliwiło Aliantom lądowanie w Normandii. Po latach brawurowej pracy w konspiracji nie ukończył swojej misji ze zdobytą rakietą V-2 wysłaną do Londynu. Na skutek błędów innych został aresztowany i zakatowany przez gestapo.

Podczas gry uczestnicy wcielą się w postać konspiratora i podążą śladami… jakimi? Tego organizatorzy nie mówią, w końcu to gra terenowa. Ale zdradzają, że na trasie uczestnicy gdy zobaczą między innymi zabytkowe szybowce zaprojektowane przez Antoniego Kocjana. Czeka ich świetna zabawa, a przy okazji poznają wyjątkową historię Antoniego Kocjana – pilota i konstruktora szybowców, a także współpracownika wywiadu AK w czasach II wojny światowej.

Start o godzinie 12:00 w namiocie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie!
Na ukończenie zadań uczestnicy będą miei czas do godziny 15:00 (rozgrywka powinna zająć ok. 1-1,5 godziny).
Wszystkie grupy, które do tego czasu zdążą ukończyć grę i zgłoszą się do namiotu Muzeum, otrzymają nagrodę w podzięce za wsparcie konspiracji krajowej!

Zapraszamy zarówno rodziny, grupy przyjaciół i każdego, kto lubi gry terenowe – pamiętajcie, że poziom trudności zadań jest bardzo zróżnicowany, więc im więcej osób w zespole, tym większe szanse na sukces!

Zaplanujcie swój czas już dziś i dołączcie do wydarzenia Święto Małopolski 2023 – 10 czerwca.
Więcej info na stronie www.malopolska.pl/swietomalopolski

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony