Gość Spadochronowego Koła Naukowego WSOSP

WSOSP Dęblin

W dniu 28 kwietnia br., w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych, na zaproszenie Spadochronowego Koła Naukowego, WSOSP odiwedził  były dowódca jednostki GROM – gen. dyw. rez. dr. Roman POLKO.

Spotkanie rozpoczęło się prelekcją nt. specyfiki dowodzenia spadochroniarstwem w wojskach specjalnych i wojskach powietrzno - desantowych. Prelegent przedstawił filmy w których prezentowano ćwiczenia jednostek specjalnych oraz opisujące szkołę przetrwania czyli legendarny kurs RANGERS, który gan. Roman POLKO ukończył. Największą uwagę słuchaczy przykuł krótki filmik z pierwszego w Polsce skoku spadochronowego z wysokości 9375 m. Nie zabrakło oczywiście anegdot ze służby w „specjalnych” oraz samego spadochroniarstwa. Usłyszeliśmy również historię miłości - od pierwszego skoku ze spadochronem - do spadochroniarstwa oraz późniejsze (czego dziś podchorążym nie polecamy) „wymykanie się z zajęć” na lotnisko.

Podczas wykładu nasz gość podkreślił, że spadochroniarstwo, to jego zdaniem sport wymagający nie tylko odwagi, ale przede wszystkim pokory i chęci rozwijania pasji. Mamy nadzieję, że wszystkie uwagi oraz opowieści z zakresu spadochroniarstwa przydadzą się nam we właśnie rozpoczynającym się sezonie.

Na zakończenie wykładu wykonano pamiątkowe zdjęcie z gen. Romanem POLKO oraz wymieniono poglądy. Przedstawiliśmy szacownemu gościowi nasze dotychczasowe spadochronowe doświadczenia.

Po wykładzie gen. Roman POLKO odwiedził salę kondycyjno - sprawnościowego przygotowania do lotów nie odpuszczając okazji do wypróbowania urządzeń treningowych.

Serdecznie dziękujemy za przybycie i uczestnictwo w wykładzie kadrze WSOSP, studentom, członkom SKN oraz uczniom OLL, zaproszonym z okazji pierwszego w niedalekiej przyszłości - skoku spadochronowego.

Spadochronowe Koło Naukowe WSOSP

Źródło: WSOSP Dęblin
comments powered by Disqus