Przejdź do treści
RWD-10 na lotnisku (fot. Janusz Babiejczuk, Jerzy Grzegorzewski: Polski przemysl lotniczy 1945-1973, Warsaw 1974/Domena publiczna/Wikimedia Commons)
Źródło artykułu

Glassówki powracają po dwuletniej przerwie – tematem najbliższej będzie samolot akrobacyjny RWD-10

Po dwuletniej przerwie, dzięki inicjatywie kilku osób z kręgu warszawskiego środowiska inżynierów lotniczych udało się zorganizować dwa pierwsze spotkania glassówkowe w 2022 roku. Zatem w imieniu Doktora Andrzeja Glassa serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Miłośników Polskiej Techniki Lotniczej na Politechnice Warszawskiej.

Samolot akrobacyjny RWD-10 będzie tematem najbliższej „Glassówki” – spotkania poświęconego polskim konstrukcjom lotniczym, które od wiosny 2004 roku współorganizowane jest przez Klub Miłośników Historii Polskiej Techniki Lotniczej i Stowarzyszenie Młodych Inżynierów Lotnictwa (SMIL).

Spotkanie, którego tematem będzie samolot akrobacyjny RWD-10 poprowadzi dr inż. Andrzej Glass.

Spotkanie odbędzie się 21.05.2022 r., o godzinie 10:15 w sali nr A 6 Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa (MEiL), w budynku dawnego Instytutu Aerodynamicznego.

RWD-10 – polski samolot akrobacyjny – używany przez polskie lotnictwo sportowe w latach 1933–1939, został skonstruowany przez zespół konstrukcyjny RWD.

W 1933 r., w Doświadczalnych Warsztatach Lotniczych, inż. Jerzy Drzewiecki zaprojektował samolot treningowo-akrobacyjny o własnościach pilotażowych zbliżonych do samolotu PZL P-7 po to, aby służyć do szkolenia i treningu pilotów myśliwskich. W lipcu 1933 r. Jerzy Drzewiecki wykonał na prototypie pierwszy lot. Samolot wymagał poprawek. Po ich wykonaniu został ponownie oblatany i w 1935 r. przeszedł próby sprawności w IBTL. Pierwszy publiczny pokaz akrobacji na prototypie dal Andrzej Włodarkiewicz w czasie mityngu lotniczego z okazji otwarcia zawodów balonowych Gordon-Bennetta 14-15.09.1935 r. w Warszawie. Samolot został przydzielony do ośrodka PW Lot Łódź-Lublinek.

RWD-10 - wersje rozwojowe (Źródło: Glass Andrzej "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939")

RWD-10 - wersje rozwojowe (Źródło: Glass Andrzej "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939")

Lotnictwo wojskowe nie zainteresowało się tym samolotem. W lotnictwie sportowym zapotrzebowanie na samolot akrobacyjny powstało dopiero w latach 1936-1937 w związku z dużym rozwojem szkolenia samolotowego. Wówczas DWL otrzymały zamówienia na 20 RWD-10, które zbudowano w 1937 r. Wzięły one udział w uroczystym przekazaniu aeroklubom 127 samolotów w dniu 16.09. 1937 r. Dwa RWD-10 zbudowano ponadto w 1938 r. Łącznie z prototypem zbudowano 20 egz. Samoloty te były użytkowane w aeroklubach oraz cywilnych szkołach pilotów. Jeden RWD-10 wziął udział w rajdzie bałkańskim (27.05-13.06.1937 r.), dając pokazy akrobacji w Bukareszcie, Sofii, Atenach, Belgradzie i Budapeszcie. W 1937 r. na trzech RWD-10 nastąpiło uszkodzenie skrzydeł podczas akrobacji, piloci uratowali się, lecz samoloty zostały rozbite.

Oprócz prototypu, w wojsku był jeszcze drugi RWD-10 w Eskadrze Sztabowej na lotnisku Mokotowskim. We wrześniu 1939 r. samolot RWD-10 (SP-BLZ) był używany do lotów łącznikowych w obszarze działań Armii Kraków, a drugi z Aeroklubu Wileńskiego ewakuowano na Łotwę. Prawdopodobnie wszystkie RWD-10 uległy zniszczeniu we wrześniu 1939 r.

W 2013 r. Krzysztof Laskowski z Nowego Sącza rozpoczął budowę makiety samolotu RWD-10 w skali 1:1.
(Źródło informacji o samolocie: samolotypolskie.pl)

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samolocie akrobacyjnym RWD-10 w imieniu dr inż. Andrzeja Glassa serdecznie zapraszamy na pierwsze po dwuletniej przerwie spotkanie Miłośników Polskiej Techniki Lotniczej nazwane "Glassówką".

Spotkanie odbędzie się w sali nr A 6 Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa (MEiL), w budynku dawnego Instytutu Aerodynamicznego. Wejście na teren Politechniki od strony ul. Nowowiejskiej 24. Jest to miejsce, w którym odbyło się już kilka glassówek w 2019 i na początku 2020 r.  Być może uda się uzgodnić wyjątkowo otwarcie zwykle zamkniętego w weekendy bezpośredniego wejścia do budynku. W przeciwnym razie trzeba wejść głównym wejściem, następnie korytarzem na I piętrze przejść do właściwego budynku i do sali. Poniżej schemat dojścia przygotowany przez Kol. Topczewskiego.

Schemat dojścia na Glassówkę w MEL

Organizatorzy zapowiadają też, że kolejne spotkanie odbędzie się najprawdopodobniej 18 czerwca.

Sporą część biuletynów z wielu poprzednich spotkań można też przeczytać na stronie: www.smil.org.pl

Nagrania ze spotkań są dostępne na serwisie youtube po wpisaniu hasła: glassowka.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony