Festiwal Modeli Kartonowych i Plastikowych w Świdniku

Festiwal Modeli Kartonowych i Plastikowych 2020 w Świdniku (fot. mok.swidnik.pl)

Modele pojazdów wojskowych, cywilnych, samolotów, śmigłowców oraz okrętów podwodnych. To wszystko będzie można zobaczyć podczas Festiwalu Modeli Kartonowych i Plastikowych, który odbędzie się w dniach 2-3.10.2020 r. w Galerii Venus w Świdniku (ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 17). Festiwal został zorganizowany przez klub modelarski „Taurus”, działający przy Miejskim Ośrodku Kultury.

Już od jutra nie tylko miłośnicy modelarstwa, ale również wszyscy ceniący życiowe pasje, będą mogli obejrzeć cuda stworzone ludzką ręką. To już trzecia odsłona modelarskiego festiwalu, choć jego korzenie sięgają dużo głębiej.

Przez 10 lat odbywał się Regionalny Konkurs Modeli Kartonowych i Plastikowych. Podczas jedenastej edycji zdecydowaliśmy jednak zmienić nazwę na obecną. W takiej formie wydarzenie organizujemy już po raz trzeci – wspomina Andrzej Misiurski ze Strefy Historii, członek klubu „Taurus”. Dodaje: – Gdy zaczynaliśmy, do konkursu zgłoszono 60 modeli i wówczas bardzo nas to cieszyło. Potem nasza inicjatywa zaczęła się rozrastać. Największy wynik, jakim możemy się pochwalić, to blisko 500 modeli biorących udział w konkursie.

Choć nazwa się zmieniła, zasady pozostały takie same. Rywalizacja podzielona jest na dwie główne kategorie: modele plastikowe i kartonowe. W nich z kolei wyróżnia się różne podkategorie, na przykład helikoptery, samoloty jednosilnikowe czy okręty podwodne. Ostatni podział jest ze względu na wiek. Oddzielnie oceniani są dorośli oraz młodzież do 18. roku życia.

Inaczej patrzy się na modelarza z 20-letnim stażem, a inaczej na kogoś, kto tą sztuką zajmuje się dopiero od 2 lat albo kto dopiero zaczął swoją przygodę. Jurorzy, którzy oglądają prace, biorą pod uwagę jakość wykonania, czystość malowania, zgodność historyczną oraz to, czy kolorystyka jest zgodna z oryginałem – opowiada pan Andrzej.

Dla modelarzy festiwal w Świdniku to okazja do pochwalenia się swoimi dziełami, pokazania, ile czasu i precyzji wymaga zbudowanie miniaturowego samochodu czy budynku.


(fot. swidnik.pl)

– To także czas, by po prostu się spotkać i porozmawiać. Modelarz jest osobą, która ciągle czegoś poszukuje. Takie wydarzenia pozwalają nam wymienić się doświadczeniami, podejrzeć prace „konkurencji”, zobaczyć jakiej techniki i farb używają. Najważniejsze jest jednak, że możemy pochwalić się swoją pasją i pokazać najlepsze modele – przyznaje A. Misiurski.

Korzyści z organizacji festiwalu płyną także dla świdnickiego klubu. Mieszkańcy, którzy, być może, wcześniej nie wiedzieli o działalności grupy „Taurus”, mają okazję ją poznać i do niej dołączyć.

Mamy nadzieję, że dzięki konkursowi zaszczepimy w świdniczanach nutkę modelarstwa. Chcemy wyjść do nich z naszą ofertą – tłumaczy Andrzej Misiurski.

Czas na zgłoszenia

Rejestracja uczestników już się rozpoczęła. Ze względu na obecną sytuację, prace można zgłaszać online od 18 września, za pośrednictwem strony internetowej www.mok.swidnik.pl/glowna/strefa-historii. Internetowa rejestracja jest dostępna wyłącznie dla osób pełnoletnich do 2 października, do godz. 12.00. Pozostali będą mogli zapisać się 2 października, w godzinach 16.00- 19.00 oraz 3 października, od godz. 9.00 do 11.30, w Galerii Venus, gdzie odbędzie się konkurs.

Cieszymy się, że jest zainteresowanie, ale myślę, że wszystko jeszcze przed nami. Odbieramy telefony od zaprzyjaźnionych klubów i modelarzy, którzy pytają o festiwal. Wszyscy są zadowoleni, że się odbędzie, bo w tym roku to jedyne takie wydarzenie w całym województwie. Pozostałe zostały, niestety, odwołane. Cieszy nas, że nam udało się podtrzymać tradycję – dodaje A. Misiurski.

Wyniki konkursu poznamy 3 października, o godz. 18.00.

Wystawy i projekcje

Tegoroczny festiwal to nie tylko pokaz modelarskich umiejętności. Osoby, które w pierwszy weekend października odwiedzą Galerię Venus, będą mogły wybrać się także na filmową projekcję do Strefy Historii. Świdnickie muzeum pokaże reportaż „Świdnicki Lipiec. Pragnienie wolności”. Na świdniczan czekają także zabawy i animacje, konkursy, a także koncert Moniki Szymczyk. Osoby interesujące się motoryzacją i modelarstwem zobaczą wystawy: motocykli WSK ze zbiorów Strefy Historii, modeli samochodów ciężarowych autorstwa Krzysztofa Ceforskiego, modeli okrętów wykonanych przez Andrzeja Galińskiego, modeli lokomotyw stworzonych przez Janusza Skowrońskiego, a także samolotów przygotowanych przez Bogusława Pawłowskiego. Chętni wesprą także zbiórkę pieniędzy na leczenie Kuby Wysokińskiego.

Program Festiwalu Modeli Kartonowych i Plastikowych:

2 października (piątek)
godz. 16.00-19.00 – Przyjmowanie modeli

3 października (sobota)
godz. 9.00-11.30 – Przyjmowanie modeli
godz. 12.30-14.30 – Prace komisji konkursowej
godz. 12.00-19.00 – Zwiedzanie wystawy
godz. 17.00 – koncert Moniki Szymczyk
godz. 18.00 –Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
godz. 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 – Projekcja reportażu „Świdnicki Lipiec. Pragnienie wolności” (Strefa Historii)

Więcej informacji oraz rejestracja modeli na stronie www.mok.swidnik.pl

Źródło: swidnik.pl
comments powered by Disqus