Przejdź do treści
Śmigłowiec W-3WARM Anakonda podczas startu (fot. kmdr ppor Marcin Braszak)
Źródło artykułu

Ewakuacja medyczna z platformy z udziałem załogi śmigłowca W-3WARM Anakonda

W poniedziałek (6 marca) załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, przeprowadziła trzecią w tym roku akcję ratowniczą, ewakuując na stały ląd chorego pracownika platformy PETRO GIANT.

Załoga SAR pełniąca dyżur ratowniczy na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym: "ewakuacja medyczna”. Jeden z pracowników znajdującej się na południowym Bałtyku platformy PETRO GIANT, wymagał natychmiastowej hospitalizacji.

Śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy W-3WARM Anakonda, wystartował w kierunku platformy o godzinie 17:10. Po dolocie do rejonu działań Anakonda wylądowała na lądowisku platformy i na jej pokładzie umieszczono chorego. O godzinie 17:56 załoga śmigłowca rozpoczęła lot powrotny. Po półgodzinnym locie Anakonda wylądowała na macierzystym lotnisku Oksywie i poszkodowany został natychmiast przekazany służbom medycznym.

Była to 748 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW i 3 przeprowadzona w tym roku. W tym czasie udzielono pomocy 392 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony